WycieczkiKorony GórWycieczki jednodniowe

Babia Góra Percią Akademików 14.07.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Korona Gór Polski: Babia Góra Percią Akademików
Termin: 14 lipca 2024 r. (sobota)
Wyjazd: godz. 6:30 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 110,00 zł, Ulgowy – 105,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Cena nie obejmuje: wejścia na teren Babiogórskiego Parku Narodowego wymaga wykupienia biletu w cenie 7 zł (bilet normalny) lub 3,5 zł (bilet ulgowy). Bilety można kupić przez stronę internetową parku https://www.bgpn.pl/bilety-online lub w punkcie obsługi na przełęczy Krowiarki. By uniknąć kolejek zalecamy tę pierwszą możliwość.

Proponujemy zdobycie z nami najwyższego szczytu Beskidów – najtrudniejszym, ale najbardziej „honornym” szlakiem, czyli Percią Akademików. Początek naszej wycieczki będzie miał miejsce na przełęczy Krowiarki, skąd niebieskim szlakiem, zwanym Górnym Płajem, pójdziemy w kierunku Markowych Szczawin.

Po ok. 5,5 km marszu, w miejscu zwanym „skrętem ratowników”, wejdziemy na żółty szlak, noszący też nazwę „Perci Akademików”. Idąc tym szlakiem na odcinku niecałych 2 km pokonamy blisko 500 m przewyższenia oraz trawers po skalnej półce i trzy kilkumetrowej wysokości skalne przeszkody zaopatrzone w sztuczne ułatwienia: łańcuchy i klamry.

W ten sposób osiągniemy szczyt Babiej Góry nazywany Diablakiem. Po krótkim odpoczynku i po (miejmy nadzieję) podziwianiu wspaniałej panoramy, zejdziemy czerwonym szlakiem najpierw na przełęcz Brona, a następnie na polanę Markowe Szczawiny, gdzie odpoczniemy nieco dłużej w znajdującym się tam schronisku PTTK. Potem pozostanie nam jeszcze zejście zielonym szlakiem do Zawoi Markowej oraz powrót do Katowic.

Szczegółowy program wycieczki:

Przebieg trasy: Przełęcz Krowiarki – Górny Płaj  – Perć Akademików – Babia Góra (1725 m) – Przełęcz Brona – Markowe Szczawiny – Zawoja Markowa
Długość trasy: około 15 km
Czas przejścia: około 5,5 godziny bez postojów
Punkty GOT: 23

Uwagi:
Trasa dość trudna z powodu wymagającego podejścia na szczyt Babiej Góry Percią Akademików – stromym szlakiem, na którym należy pokonać miejsca zaopatrzone w łańcuchy i klamry oraz z powodu stromych odcinków podczas zejścia ze szczytu. Szlak jest przeznaczony dla osób posiadających dobrą kondycję i posiadających przynajmniej minimalną odporność na lęk przestrzeni. Wymagany jest ubiór odpowiedni do wycieczek górskich, zwłaszcza przy zmiennej pogodzie. Po drodze schronisko PTTK na Markowych Szczawinach. Program wycieczki jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych. Ostateczną decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu.

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!