WycieczkiWycieczki jednodniowe

Beskid Sądecki: Przehyba i Skałka 16.06.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Beskid Sądecki: Przehyba i Skałka
Termin: 16 czerwca 2024 r. (niedziela)
Wyjazd: godz. 6:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 145,00 zł, Ulgowy – 140,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Dość często zaglądamy do schroniska na Przehybie, ale nie za często idziemy tam od strony północnej. Na naszej wycieczce możemy więc nadrobić ewentualne zaległości i zdobyć sporo punktów do GOT. Odwiedzimy też kilka punktów widokowych – przyda się więc dobra pogoda.

Naszą trasę zaczniemy we wsi Obidza, skąd powędrujemy na grzbiet łączący Koziarz z Dzwonkówką. Gdy dostaniemy się na żółty szlak, czekać nas będzie mozolne podejście na Dzwonkówkę (991 m n.p.m.), a po krótkim odpoczynku na szczycie – zejście na siodło Przysłop, gdzie stoi pomnik partyzantów. Stamtąd podejdziemy na Krótką (896 m) i dalej wędrując grzbietem, po niewielkiej utracie wysokości długim, ale niezbyt stromym podejściem osiągniemy Skałkę (1163 m).

Po dalszych ok. 1,5 km marszu górskim grzbietem dotrzemy do schroniska PTTK pod Małą Przehybą. Zatrzymamy się tam na odpoczynek. Potem zaczniemy zejście w doliny, ale nim to nastąpi, zrobimy jeszcze krótką wycieczkę na szczyt Przehyby (1175 m). Droga powrotna będzie prowadziła obok skałki zwanej „Krzesłem św. Kingi”, stokami Jasiennika (1128 m), pod szczytem Będzikówki (972 m), przez przysiółek Obidzy zwany Do Krzyża i (jeśli wystarczy czasu) do jednego z większych wodospadów w Beskidzie Sądeckim nazywanego „Majdańskim”. Stamtąd pozostanie nam jeszcze dojście do głównej drogi w Obidzy i powrót do Katowic.

Szczegółowy program wycieczki:

Przebieg trasy: Obidza – Dzwonkówka (991 m) – Przysłop (835 m) – Krótka (896 m) – Skałka (1163 m) – Przehyba (1175 m) – Będzikówka – Obidza
Długość trasy: około 21 km
Czas przejścia: około 7 godzin 40 minut bez postojów
Punkty GOT: 30

Powrót do Katowic około 22:00.

Uwagi:
Trasa średnio trudna lecz dość długa i z uciążliwym podejściem na Dzwonkówkę. Po drodze schronisko PTTK na Przehybie. Program wycieczki jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych. Ostateczną decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu.

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!