WycieczkiWycieczki jednodniowe

Beskid Wyspowy: Pasmo Łopuszy 02.06.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Beskid Wyspowy: Pasmo Łopuszy
Termin: 02 czerwca 2024 r. (niedziela)
Wyjazd: godz. 6:30 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 125,00 zł, Ulgowy – 120,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Szczegółowy program wycieczki:

To będzie wycieczka na północny skraj Beskidu Wyspowego, gdzie góry, choć nie mają dużych wysokości, to jednak – jak to w Beskidzie Wyspowym – trzeba będzie trochę się napocić, by zdobyć wzniesienia oddzielone dość głębokimi dolinami. Do tego dorzućmy ciekawe widoki, cmentarze z I wojny światowej, drewniane kościoły i już wiemy, co nas czeka na trasie: Rajbrot – Rogozowa – Kobyła – Łopusze Wschodnie – Łopusze Zachodnie – Żegocina.

Wystartujemy z Rajbrotu – niewielkiej miejscowości znanej m.in. z XVI w. drewnianego kościoła pw. Narodzenia NMP – skąd pójdziemy na Rogozową (536 m n.p.m.) będącą kiedyś najwyższym wzniesieniem Pogórza Wiśnickiego, a obecnie zaliczaną do Pogórza Rożnowskiego. Nie wdając się w rozważania nt. przebiegu granic regionów, zauważmy jednak, że podejście będzie strome i pokonamy na nim 200 m różnicy poziomów. Następnie przez grzbiet Sołtysowej (531 m n.p.m.) zejdziemy do przysiółków wsi Wojakowa i zaczniemy kolejne podejście – tym razem już w Beskidzie Wyspowym – na Kopiec (581 m n.p.m.), co będzie oznaczało pokonanie blisko 250 m przewyższenia.

Dalsza droga będzie wiodła w stronę Kobylej Góry (605 m n.p.m.), jej wierzchołek jednak ominiemy, by odwiedzić położony na północnym stoku tego wzniesienia ciekawy cmentarz wojenny. Kobyla Góra podczas I w.ś. była kilkukrotnie zdobywana i tracona przez obie walczące strony, a dojście do cmentarza da nam pojęcie o warunkach, w jakich działali wówczas żołnierze. Po wizycie na cmentarzu powrócimy na grzbiet i mijając liczne punkty widokowe na Beskidy (a może zobaczymy też Tatry?), już bez większych podejść osiągniemy Łopusze Wschodnie (612 m n.p.m.), Łopusze Środkowe (583 m n.p.m.) i Łopusze Zachodnie (657 m n.p.m.). Z tego ostatniego szczytu zejdziemy do Żegociny, co będzie oznaczało utratę 300 m wysokości. W sumie na trasie liczącej 18 km będziemy mieć niemal 650 m sumy podejść i ok. 610 sumy zejść. W Żegocinie zakończymy wycieczkę pieszą.

Długość trasy: około 18 km
Czas przejścia: około 6,5 godziny bez postojów
Punkty GOT: 24

Uwagi:
Trasa w początkowej i końcowej części średnio trudna z powodu dwóch stromych podejść i zejść, ale na grzbiecie Łopuszy dość łatwa. Po drodze brak schronisk i punktów gastronomicznych. Ewentualny czas na posiłek w Żegocinie będzie zależny od czasu, w jakim pokonamy całą  trasę. Program wycieczki jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych. Ostateczną decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu.

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!