projekt: Tomasz Jedynak, hosting AHEAD.pl
Polityka prywatności • copyright©2015 PTTK Katowice
x
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Informacją o plikach Cookies.

ZANIM ODEJDZIE SZARLOTA

ŁAZISKA GÓRNE – RYBNIK – RYDUŁTOWY - RADLIN

 

TERMIN: 10.03.2018 r. /SOBOTA/

WYJAZD: godz. 800 Katowice, Al. Korfantego – przystanek KZK GOP przed Hotelem Katowice przy ul. Korfantego

KOSZT: N – 52 zł, U – 48 zł

 

 W XIX wieku wraz z dynamicznym rozwojem przemysłu węglowego w miasteczkach śląskich powstało wiele obiektów przemysłowych. W Łaziskach Górnych uruchomiono elektrownię, która w okresie międzywojennym stała się największą elektrownią w Polsce, w Rybniku powstała kopalnia węgla kamiennego Hoym znana jako Ignacy. Wokół wybudowano kolonie robotnicze takie jak Emma w Radlinie, tętniące życiem, otoczone zielenią i  życzliwością mieszkańców. Po przemianach lat dziewięćdziesiątych obiekty te zmieniły swoje oblicze a wśród śladów dawnych kopalń odnajdziemy Szarlotę, symbol Rydułtów - najwyższą hałdę  stożkową w Europie, częściowo zrewitalizowaną, która wkrótce może zniknąć z pejzażu miasta.

Idąc śladem kopalnianych obiektów zobaczymy:

Muzeum Energetyki, gdzie udało się zgromadzić około 6 tysięcy eksponatów z zakresu prądu i energii począwszy od żarówki, dzwonka po urządzenia pomiarowe i transformatory.

 

Zabytkową Kopalnię Ignacy z parowymi maszynami wyciągowymi z 1900 roku i 43-metrową wieżą ciśnień przebudowaną na wieżę widokową,   


Kolonię Emma w Radlinie -  domy z czerwonej cegły, z niewielkimi ogródkami przed frontem, Tężnię w Radlinie wypełnioną  gałązkami tarniny, po której spływa solanka.


Hałdę Szarlotę - dominujący element krajobrazu Rydułtów.

Dodatkowo płatne bilety wstępu: ok. 25 zł

 

Program jest ramowy i może ulec zmianie kolejność zwiedzania w zależności od warunków atmosferycznych i godzin otwarcia zwiedzanych obiektów.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!