WycieczkiWycieczki jednodnioweWycieczki nie tylko dla seniorów

Jurajskie spacery: Dolinki Podkrakowskie 24.04.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Jura Krakowsko-Częstochowska: Dolinki Podkrakowskie
Termin: 24 kwietnia 2024 r. (środa)
Wyjazd: godz. 7:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 95,00 zł, Ulgowy – 90,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Dla nikogo chyba nie jest tajemnicą, że wiosnę dobrze jest podpatrywać na Jurze. W kwietniową środę wyjdziemy jej na spotkanie w urokliwych Dolinkach Podkrakowskich. Dodatkowo w planie wycieczki m.in.: (prawie) najwyższy szczyt Jury, całkiem spora jaskinia, kilka skał o dziwnych nazwach, piękne krajobrazy i budząca się do życia przyroda – szczegóły poniżej.


Szczegółowy program wycieczki:

Planowana  trasa:
Jerzmanowice  – Grodzisko (513 m) – Jaskinia Nietoperzowa – Dolina Będkowska – Będkowice – Dolina Kobylańska – Kobylany

Wycieczkę rozpoczniemy w Jerzmanowicach, położonych przy drodze Olkusz – Kraków. Szlakiem wiodącym przez wieś przejdziemy do polnej drogi, którą udamy się na pobliską górę o nazwie Grodzisko. Ze swą wysokością 513 m n.p.m. jest to drugie co do wysokości wzniesienie na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.

Trasa na szczyt nie będzie trudna, ale na pewno satysfakcjonująca i po krótkim pobycie na skalnym wierzchołku powrócimy na szlak, który powiedzie nas do pobliskiej Jaskini Nietoperzowej. Jaskinię można zwiedzać, co też uczynimy. Nietoperze, jeśli będą obecne, na pewno nie zrobią nam nic złego, a warto też wiedzieć, że jaskinia „zagrała” w filmie „Ogniem i mieczem”. Potem pójdziemy nieśpiesznie w dół Doliny Będkowskiej, podziwiając wynurzające się spośród drzew wapienne skały o fantazyjnych nazwach. Jeśli „Chrabąszcz”, czy „Iglica” pewnie nie zrobią na nikim wrażenia,  to nazwa „Dupa Słonia” może zaskoczyć. Tej ostatniej z wymienionych skał przyjrzymy się zresztą z bliska, a następie zobaczymy jeszcze niewielki wodospad zbudowany z czegoś, co nazywa się martwicą wapienną i pójdziemy do pobliskiego gospodarstwa agroturystycznego na odpoczynek. Będziemy mogli stamtąd podziwiać Sokolicę – wzniesienie z najwyższą na całej Jurze, bo liczącą nieco ponad 60 m ścianą skalną. Możliwe, że zobaczymy też na Sokolicy wspinaczy w akcji.

Dalsza droga będzie wiodła dalej w dół doliny, ale przy skale o nazwie Rotunda skręcimy do bocznego wąwozu i wyjdziemy nim na tzw. wierzchowinę, a po przejściu przez wieś Będkowice zejdziemy do Doliny Kobylańskiej. Była to niegdyś mekka wspinaczy skałkowych, a i dziś wielu amatorów wspinaczki odwiedza tę urokliwą dolinkę usianą wprost wapiennymi skałkami o nazwach takich jak „Okręt”, „Wronia Baszta”, „Żabi Koń”. Wycieczkę możemy zakończyć w Kobylanach leżących u wylotu doliny, ale jeśli pogoda i czas pozwolą przejdziemy jeszcze do wylotu Doliny Bolechowickiej, by zobaczyć stworzoną przez naturę bramę skalną, która „zamyka” dolinkę. Po przejściu do Bolechowic zakończymy wycieczkę pieszą.


Długość trasy:
ok. 14 km, w wariancie do Bolechowic – ok. 17 km
Czas przejścia: bez postojów odpowiednio od ok. 4 do ok. 5 godzin


Uwagi:
Trasa łatwa, z dwoma krótkimi lecz stromymi podejściami na Grodzisko i do Będkowic. Wymagane obuwie terenowe na płaskiej podeszwie. Po drodze punkt gastronomiczny „Brandysówka”. Zwiedzanie Jaskini Nietoperzowej jest płatne, bilety kosztują 20 (normalny) i 15 zł (ulgowy). Ze względu na niską temperaturę wnętrza wskazane jest cieplejsze okrycie. Program wycieczki jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i godzin otwarcia zwiedzanych obiektów. Ostateczną decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!