WycieczkiKorony GórWycieczki jednodniowe

KGP Beskid Wyspowy – Mogielica 21.04.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Beskid Wyspowy – Mogielica
Termin: 21 kwietnia 2024 r. (niedziela)
Wyjazd: Godz. 6:30 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 125,00 zł, Ulgowy – 120,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Mogielica to najwyższy masyw Beskidu Wyspowego, którego całkowita wysokość 1170 m n.p.m. daje mu 9 pozycję wśród szczytów Korony Gór Polski. Jego charakterystyczna, stożkowata kulminacja nazywana jest też Kopą lub Zapowiednicą, a jej główną atrakcją jest nowa wieża widokowa. Jednak nie tylko sam szczyt Mogielicy przysporzy nam pięknych górskich wrażeń, lecz i droga prowadząca do niego. Naszą wędrówkę rozpoczniemy bowiem na wysoko położonej Przełęczy Przysłop w Lubomierzu, a ciągnący się stąd długi grzbiet pozwoli nam stopniowo zdobywać wysokość, a zarazem kolejne ciekawe szczyty (m.in. Myszycę, Jasień, Kutrzycę, Krzystonów). Wiedzie tędy niezwykłej urody szlak – dzieło księdza Walentego Gadowskiego (twórcy m. in. Orlej Perci w Tatrach i Sokolej Perci w Pieninach). To właśnie jego gorczańska kontynuacja nosi miano „Szlaku Dziesięciu Polan”, lecz i tutaj – w Beskidzie Wyspowym łączy on liczne, bardzo widokowe, wysoko położone polany: m. ni. Skalne na Jasieniu czy kultową wręcz Halę Stumorgową na Mogielicy.


Szczegółowy program wycieczki:

Przebieg trasy: Przełęcz Przysłop w Lubomierzu (750 m n.p.m.) – Myszyca – Jasień – Krzystonów – Przełęcz Przysłopek – Hala Stumorgowa – Mogielica (1170 m n.p.m.) (wieża widokowa) – Jurków
Długość trasy: około 17 km
Suma podejść: około 800 metrów
Czas przejścia: 7 godzin bez wliczania postojów
Punkty GOT: 20
Grupa górska GOT: BZ.06

Powrót do Katowic około godziny 20:30.

Uwagi:
Trasa długa – wymaga dobrej kondycji oraz doświadczenia w turystyce górskiej! Momentami strome i kamieniste podejścia oraz zejścia. Po drodze nie ma schronisk górskich, należy zaopatrzyć się w odpowiedni zapas jedzenia i napojów na całą trasę. Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!