WycieczkiWycieczki jednodniowe

Kraków – Kopiec Piłsudskiego i Willa Decjusza 26.05.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Kraków
Termin: 26 maja 2024 r. (niedziela)
Wyjazd: godz. 8:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Kraków to duża aglomeracja miejska, ale także liczne tereny zielone i rezerwaty przyrody. Jednym z najpiękniejszych jest Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy z rezerwatem Panieńskie Skały i kopcem Piłsudskiego na sowinieckim wzgórzu.

Cena: Normalny – 90,00 zł, Ulgowy – 85,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Szczegółowy program wycieczki:

  • Przyjazd do Krakowa w obręb Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Od parkingu czeka nas ok. półgodzinny spacer alejką leśną prowadzącą przez malownicze zakątki Lasku Wolskiego.
  • Kopiec Piłsudskiego na wzgórzu Sowiniec to najwyżej położony punkt Krakowa (383 m.npm) Jego szczyt jest znakomitym punktem widokowym. Widać m.in Las Wolski, Kopiec Kościuszki, Wawel a przy dobrej widoczności zabudowę Nowej Huty. W kopcu złożono ziemię z pól bitewnych i miejsc kaźni Polaków za całego świata.
  • Powrót do autokaru. Przejazd pod Willę Decjusza– ta wzniesiona w 1535 roku na Woli Justowskiej rezydencja magnacka jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowej rezydencji podmiejskiej w Polsce. Dziś w willi już nie urzędują Lubomirscy, Czartoryscy a instytucje kultury, a wnętrza stanowią m.in. tło dla sztuki.
  • Wycieczkę zakończymy w zieleni Parku Decjusza. Znajduje się tu Autorska Galeria Bronisława Chromego. Park stanowi malownicze tło dla rzeźb plenerowych artysty, którego prace znane są  każdemu – bo kto nie widział Smoka Wawelskiego!. We wnętrzu Galerii zobaczyć można bogatą kolekcję form rzeźbiarskich, malarstwo, grafikę oraz usiąść przy filiżance kawy. Niesamowity jest sam budynek galerii – to wspaniale zaadaptowana przez artystę dawna muszla koncertowa.

Powrót do Katowic w godzinach wieczornych.

Uwagi:
Cena nie obejmuje: biletów wstępu i przewodników miejscowych – koszt około 30 zł. Prosimy o ubranie wygodnego obuwia sportowego, trekkingowego. Program wycieczki jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i godzin otwarcia zwiedzanych obiektów. Ostateczną decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!