WycieczkiWycieczki jednodniowe

Kraków Skałka + Rejs statkiem do Tyńca 16.06.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Kraków Skałka + Rejs statkiem do Tyńca
Termin: 16 czerwca 2024 r. (niedziela)
Wyjazd: godz. 8:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 90,00 zł, Ulgowy – 85,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Cena nie obejmuje: biletów wstępu i przewodników miejscowych – koszt około 125 zł. 

Szczegółowy program wycieczki:

Rejs Wisłą do Tyńca w obie strony to ok. 4 godziny niezapomnianej przygody. To niepowtarzalna okazja, aby ujrzeć Kraków z zupełnie innej, nieznanej perspektywy. Tyniec i Skałka są miejscami niezwykłymi w racji znamiennych wydarzeń z historii Polski, ale także przez swoją architekturę i wspaniałe położenie.

Kościół na Skałce – Krypta Zasłużonych (Panteonu Zasłużonych) to miejsce spoczynku wybitnych Polaków, wśród nich Jana Długosza, noblisty Czesława Miłosza, wieszcza narodowego Józefa Ignacego Kraszewskiego czy wybitnego artysty Stanisława Wyspiańskiego. Piękny kościół św. Stanisława zachwyca barokowym wnętrzem. Z tym miejscem wiążemy mit o męczeńskiej śmierci świętego. Biskup Stanisław został pierwszym polskim świętym. Jego kanonizacja odbyła się w Asyżu w 1253 roku. Obejrzymy też sadzawkę związaną z cudem św. Stanisława.

Od Sanktuarium czeka nas spacer malowniczą alejką wzdłuż Wisły, obok wzgórza Wawelskiego do przystani rzecznej.

Rejs w obie strony trwa ponad 5 godzin (razem z przerwą w Tyńcu). Przepłyniemy m.in. obok klasztoru Norbertanek, kopca Kościuszki. Będziemy mogli zobaczyć wapienne formacje skalne Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, a wraz z nimi też Bielany z klasztorem oo. Kamedułów. A za moment czekać na nas będzie jedna z ciekawszych atrakcji rejsu – pokonanie stopnia wodnego „Kościuszko”.

 Tyniec – klasztor oo. Benedyktynów  – tu odwiedzimy miejsce, gdzie od XI wieku mnisi w ciszy i modlitewnym skupieniu realizują benedyktyńską dewizę: ora et labora… Na wapiennym wzgórzu znajduje się rozległy dziedziniec z kościołem, zabytkową studnią oraz tarasem z pięknym widokiem na Wisłę. Czas wolny (ok. 1 godziny) np. na zakupy w sklepiku ze swojskimi wyrobami benedyktynek ze Staniątek.   Powrót na statek i rejs powrotny – z biegiem rzeki.

Powrót do Katowic w godzinach wieczornych.

Uwagi:
Cena wycieczki nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i przewodników miejscowych.
Bilety: cena rejsu wynosi ok. 120 zł, pozostałe bilety (krypty na Skałce) ok. 5 zł.
Program wycieczki jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i godzin otwarcia zwiedzanych obiektów. Ostateczną decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!