WycieczkiWycieczki jednodniowe

Mirów – Bobolice – Żarki – Leśniów 25.08.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Mirów – Bobolice – Żarki – Leśniów 
Termin: 25 sierpnia 2024 r. (niedziela)
Wyjazd: Godz. 8:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 95,00 zł, Ulgowy – 90,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, zwana popularnie „Jurą” to niezwykle interesujący teren. To kraina jaskiń, kanionów, głębokich dolin, malowniczych ostańców skalnych, ale przede wszystkim ruin średniowiecznych zamków na wysokich wzgórzach zwanych ”orlimi gniazdami”. Szlak liczy 165 km. Kazimierz Wielki przebudował szereg drewnianych strażnic i zamków na murowane, miedzy innymi Mirów i Bobolice. Oba bliźniaczo podobne, oddalone o 1,5 km, oddzielone skalną grzędą. Mirów – od 1442 r. – do 1633 r. należał do rodu Myszkowskich, później do Korycińskich. Spalony przez Szwedów popadł w ruinę. Bobolice – połowa XIV w. był w rękach rodu Krezów, a po śmierci ostatniego z rodu przeszedł w ręce Myszkowskich z Mirowa. Spalony przez Szwedów odbudowany  w ostatnich latach i udostępniony do zwiedzania w 2011 r.

Leśniów – najstarsza dzielnica Żarek znana jest z łaskami słynącej figury Matki Bożej – Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin. Opiekunami są oo Paulini. Przy kościele bije źródełko o uzdrawiającej mocy.
Żarki – w 1595 r. było własnością Aleksandra Myszkowskiego. Znane już w 1325-27, lenno Władysława Opolczyka. W1827 r. ludność żydowska stanowiła 27% mieszkańców. Po nich pozostał kirkut i synagoga.

Program wycieczki:

  • zrobimy spacer grzędą mirowską do Bobolic, zwiedzimy zamek
  • zwiedzimy sanktuarium MB Leśniowskiej
  • pospacerujemy po miasteczku w Żarkach, zwiedzimy muzeum Stary Młyn.

Uwagi:
Cena wycieczki nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i przewodników miejscowych.
Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych i drogowych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!