WycieczkiMajówkaWycieczki jednodniowe

Moszna – Głogówek 01.05.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Moszna – Głogówek
Termin: 1 maja 2024 r. (środa)
Wyjazd: godz. 7:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 110,00 zł, Ulgowy – 105,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Cena nie obejmuje: biletów wstępu i przewodników miejscowych – koszt około 50 zł.

Moszna – wieś położona niedaleko Krapkowic słynie ze stadniny koni i pałacu o przedziwnej architekturze. Pałac robi na widzu ogromne wrażenie. Sylwetką przypomina zamek królewny Śnieżki, ma ponoć 99 wież. Budowla powstała na przełomie XIX i XX w. Ma eklektyczny wystrój i jest pomysłem samego właściciela Huberta von Tiele-Winkler – właściciela ordynacji złożonej z 33 majątków – między innymi właściciela Katowic. Pałac otoczony jest 100-hektarowym parkiem z bogatym starodrzewiem, stawami, kanałami, wysepkami. Do 2010 r. w pałacu było sanatorium dla nerwowo chorych. Obecnie przeniesiono je do nowo wybudowanego obiektu.

Głogówek – niewielkie miasteczko na przedgórzu sudeckim nad rzeką Osobłoga. Jego początki sięgają XIII w. W 1655 r. przez trzy miesiące pełniło rolę stolicy Polski. Od XV w. związane z możnym rodem Oppersdorffów. Zachował się średniowieczny układ urbanistyczny, fragmenty murów obronnych, gotycki kościół św. Bartłomieja, gotycko-barokowy zespół klasztoru i kościoła oraz renesansowy zamek z parkiem.

Szczegółowy program wycieczki:

  • w drodze do Mosznej zatrzymamy się na krótki spacer po Krapkowicach
  • w Mosznej – wejdziemy do pałacu z przewodnikiem, pospacerujemy po parku ze 100-letnimi azaliami i rododendronami (może już będą kwitły)
  • w Głogówku pospacerujemy po pięknym rynku, obejrzymy fragmenty starych murów miejskich, zobaczymy replikę Grobu Pańskiego, wejdziemy do kościoła św. Bartłomieja z bogatym wyposażeniem barokowym. Wejdziemy również do kościoła klasztornego z Domkiem Loretańskim.

Uwagi:
Program wycieczki jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i godzin otwarcia zwiedzanych obiektów. Ostateczną decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!