WycieczkiWycieczki jednodniowe

Olesno – Kluczbork – Namysłów 01.09.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Olesno – Kluczbork – Namysłów 
Termin: 01 września 2024 r. (niedziela)
Wyjazd: Godz. 7:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice
Cena: Normalny – 128,00 zł, Ulgowy – 123,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Kluczbork – miasto nad rzeką Stobrawą założone w 1274 r. Ostoja ruchu husyckiego na Śląsku. Tu urodził się Adam Gdacjusz zwany śląskim Rejem-autor dzieł pisanych w języku polskim i gwarze śląskiej. Ale przede wszystkim zna je każdy pszczelarz. Tu działał ksiądz dr Józef Dzierżon, naukowiec w dziedzinie pszczelarstwa, odkrywca dzieworództwa pszczół. Pod koniec XIII w. istniał tu dwór książęcy, a w XIV w. pierwszy murowany zamek. Dawna wieża zamkowa w 1907 r. zamieniona na wieżę ciśnień, w 1931 r. wyburzono część dolną dawnego zamku i poprowadzono pod nim ulicę usprawniającą komunikacje w mieście. Miasto zachowało starą zabudowę średniowieczną.

Namysłów – miasto na lewym brzegu rzeki Widawy – dawniej stara osada polska znana już w XIII w., w XIV w. otoczona murami, z zamkiem  książęcym. Tu spotkał się król Kazimierz Wielki z cesarzem Karolem Luksemburczykiem. Zawarty wtedy pokój przesadził sprawę przynależności Śląska do Czech. Zachował się stary układ urbanistyczny z fragmentami murów obronnych i zamkiem.

PROGRAM WYCIECZKI:

  • w drodze do Kluczborka zrobimy spacer po starym rynku w Oleśnie, odwiedzimy drewniany kościół pątniczy św. Anny – największy kościół drewniany na Śląsku Opolskim z XVI w. Tzw. „oleska róża” – kaplice na planie pięcioramiennej gwiazdy.
  • pospacerujemy po Kluczborku, obejrzymy fragmenty murów, rynek, ratusz, kościół z XIV w. Zwiedzimy muzeum J. Dzierżonia.
  • w Namysłowie zobaczymy fragmenty murów obronnych, rynek, gotycko-renesansowy ratusz, kościół z XV w. z bogatym wystrojem wnętrza, gotycki zamek obronny.

Uwagi:
Cena wycieczki nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i przewodników miejscowych.
Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych i drogowych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!