WycieczkiWycieczki jednodniowe

Opole – Rogów Opolski 20.04.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Opole – Rogów Opolski
Termin: 20 kwietnia 2024 r. (sobota)
Wyjazd: godz. 7:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 106,00 zł, Ulgowy – 101,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Cena wycieczki nie obejmuje:  biletów wstępów i przewodników miejscowych.

OPOLE – stolica Śląska opolskiego, leży nad Odrą, ok.130 tys. mieszkańców. Początki osady sięgają VIII w. Od czasów Bolesława Chrobrego było kasztelanią. Prawa miejskie uzyskało przed 1217 r. Do 1532 r. znajdowało się pod panowaniem Piastów, następnie Habsburgów, Hohenzollernów, Prus i Austrii. Do Polski wróciło w 1945 r. Ciekawy region o łagodnym klimacie, kraina zamków i pałaców. Od 1963 r. jest Stolicą Polskiej Piosenki.

ROGÓW OPOLSKI – wieś nad Odrą. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1305 r. Badania archeologiczne stwierdziły tu ciągłość osadniczą od paleolitu do wczesnego średniowiecza. Już w 1355 r. był tu kościół. Według tradycji ludowych w XIII w. Rogów był własnością Templariuszy, którzy podobno zbudowali tu zamek ze wszystkich stron oblany wodą. Przechodził różne koleje losu, zniszczony w czasie II wojny światowej. Ruiny w latach 60. XX w. przejęła i odbudowała Wojewódzka Biblioteka w Opolu, obecnie znajduje się tu oddział zbiorów zabytkowych biblioteki. Wokół pałacu znajduje się park w stylu angielskim.

Szczegółowy program wycieczki

W czasie naszej wycieczki zwiedzimy:

  • w Opolu: wyspę Pasieka z wieżą Piastowską i amfiteatrem, opolską Wenecję, fragmenty murów miejskich, katedrę św. Krzyża, kościół św. Trójcy, kościół na Górce i wieżę Zamku Górnego, najmłodszy Uniwersytet w Polsce, Rynek i aleje gwiazd polskiej piosenki oraz Muzeum Polskiej Piosenki.
  • w Rogowie Opolskim: zespół pałacowo-parkowy, wystawę zbiorów (jeśli w tym dniu będzie możliwość zwiedzania), pospacerujemy po parku.

Uwagi:
Program wycieczki jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i godzin otwarcia zwiedzanych obiektów. Ostateczną decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!