WycieczkiWycieczki jednodniowe

Racibórz – Arboretum Bramy Morawskiej 19.05.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Racibórz
Termin: 19 maja 2024 r. (niedziela)
Wyjazd: godz. 8:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 95,00 zł, Ulgowy – 90,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)


Racibórz
– dawny gród książęcy, broniący przeprawy przez Odrę na drodze handlowej do Bramy Morawskiej. Istniał już w IX w. jako gród warowny, w XIII w. dwa razy odparł najazd Tatarów. Nazwa pochodzi od imienia Racibor. Odbywały się tu największe na Śląsku targi zboża, kwitło rzemiosło. W XIV w. Racibórz był największym miastem na południu Śląska, został zniszczony w XVII w. w czasie wojny 30-letniej. W 1683 r. przejeżdżał tedy król Jan III Sobieski. Dopiero w 1921 r. plebiscyt zadecydował, że miasto pozostało w państwie niemieckim.

W 1945 r. znów zdobyto miasto ale bardzo wielkim kosztem, ok. 80% budynków legło w gruzach, po wojnie odbudowano domy i zakłady. W okolicy znajdziemy piękne lasy. Z dawnej świetności pozostał zamek książęcy, fragmenty murów obronnych, zabytkowe kościoły i dawny układ miejski. Stąd pochodził Józef von Eichendorf – niemiecki poeta romantyczny oraz Arkadiusz Arka Bożek – polski działacz polityczny, powstaniec.


Szczegółowy program wycieczki:

  • rynek i fragmenty murów obronnych
  • Muzeum Miejskie z mumią
  • kaplica św. Tomasza w Zamku Piastowskim
  • Arboretum Bramy Morawskiej

Powrót do Katowic około godz. 18:30.


Uwagi:
Cena nie obejmuje biletów wstępu i przewodników miejscowych – koszt około 40 zł. Program wycieczki jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i godzin otwarcia zwiedzanych obiektów. Ostateczną decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!