WycieczkiWycieczki jednodniowe

Skalisty Beskid Śląski: Muronka i Kościelec 03.08.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Skalisty Beskid Śląski: Muronka i Kościelec
Termin: 03 sierpnia 2024 r. (sobota)
Wyjazd: Godz. 6:30 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 95,00 zł, Ulgowy – 90,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

PROGRAM WYCIECZKI: 

Zalesione stoki Beskidu Śląskiego kryją wiele tajemniczych skał o często zaskakująco śmiałych formach. By lepiej poznać „Beskid Skalisty”, czasami trzeba nieco zejść z utartych ścieżek.

PLANOWANA TRASA:

Ostre – Muronka (1017 m) – Magurka Radziechowska (1108 m) – Magurka Wiślańska (1140 m) – Zielony Kopiec (1152 m) – rozdroże pod Malinowską Skałą – Kościelec (1022 m) – Dolina Leśnianki (Zimnika) – Lipowa

Rozpoczniemy naszą wędrówkę we wsi Ostre, skąd zielonym szlakiem ruszymy na Muronkę. Po drodze na szczyt przejdziemy skrajem dawnego osuwiska skalnego z wieloma jaskiniami. Obszar osuwiska objęto ochroną tworząc rezerwat przyrody „Kuźnie”. Idąc dalej dotrzemy do Magurki Radziechowskiej, a następnie do Magurki Wiślańskiej. Grzbiet pomiędzy tymi dwoma szczytami jest znany z wielu ciekawych skałek, stojących tuż przy szlaku. Nasza dalsza droga będzie wiodła przez Zielony Kopiec do rozstaju dróg pod Malinowską Skałą. Tam chwilę odpoczniemy i ruszymy na Kościelec. Pod jego szczytem zobaczymy kilkanaście wychodni skalnych o wysokościach od kilku do kilkunastu metrów. Z Kościelca zejdziemy do Doliny Leśnianki, zwanej też Doliną Zimnika. Ostatni odcinek naszej wycieczki pokonamy idąc ścieżką wzdłuż potoku płynącego malowniczo po niewielkich progach i płytach skalnych. Na parkingu w Lipowej zakończymy przejście piesze.

Długość trasy: ok. 17 km
Czas przejścia bez postojów wynosi ok. 5 godz. 30 min.
Punkty GOT: 23
Brak schronisk PTTK i punktów gastronomicznych na trasie.

Uwaga!

Wycieczka średnio trudna, z dość stromymi, ale krótkimi podejściami na Muronkę i Zielony Kopiec oraz z przejściem poza szlakiem w rejonie Kościelca. Wymagany jest ubiór odpowiedni do wycieczek górskich.

Ostateczny przebieg wycieczki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych i drogowych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!