WycieczkiWycieczki jednodniowe

Słowacja: Beskid Niski – Busov 27.07.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Słowacja: Beskid Niski – Busov
Termin: 27 lipca 2024 r. (sobota)
Wyjazd: godz. 6:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 159,00 zł, Ulgowy – 154,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Kod QR do trasy wycieczki: mapy.cz

Zapraszamy na wycieczkę w słowacką część Beskidu Niskiego, na najwyższy szczyt tej grupy górskiej Busov. Góra jest częścią większego masywu, położonego na zachód od centrum pasma górskiego. W skład masywu wchodzą także wzgórza Pálenica (914 m n.p.m.), Pivnica (857 m n.p.m.) i Stavenec (556 m n.p.m.). Większa część wzgórza jest zalesiona, co zapewnia jedynie ograniczone widoki, zwłaszcza na okoliczne wzgórza. Na szczycie znajduje się niewielka polanka z drewnianym krzyżem.

Autokarem przyjedziemy do małej wioski Gaboltov, skąd szlakiem zielonym, pokonując prawie 600 m przewyższenia wejdziemy na Busov. Ze szczytu będziemy schodzić w stronę osady Cigeľka, a następnie pójdziemy w stronę granicy słowacko-polskiej, którą przekroczymy na przełęczy Cigielka (sedlo Cigeľka). Wędrówkę zakończymy w Wysowej-Zdroju, gdzie będzie czas na posiłek. Po przerwie autokarem udamy się w drogę powrotną.

Szczegółowy program wycieczki:

Przebieg trasy: Gaboltov – Busov – Cigeľka – sedlo Cigeľka – Wysowa-Zdrój
Długość trasy: około 12,6 km
Przewyższenie: 754 m w górę
Czas przejścia: 5 godzin bez wliczania postojów
Punkty GOT: 21
Grupa górska GOT: Słowacja

Powrót do Katowic około godziny 20:00.

Uwagi:
Brak schroniska na trasie. Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych. Decyzje o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!