WycieczkiWycieczki jednodniowe

Słowacja: Głównym Grzbietem Małej Fatry – Hnilická Kýčera 18.05.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Słowacja – Główny Grzbiet Małej Fatry: Hnilická Kýčera (1217 m)
Termin: 18 maja 2024 r. (sobota)
Wyjazd: Godz. 6:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 140,00 zł, Ulgowy – 135,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Kod QR do trasy wycieczki: mapy.cz

Zapraszamy na wycieczkę na rzadko odwiedzany szczyt Małej Fatry Luczańskiej – Hnilicką Kýčerę.

To druga wycieczka z cyklu wypraw pod nazwą „Głównym Grzbietem Małej Fatry”, którego celem jest przejście całego grzbietu i zdobycie odznaki.

Mała Fatra jest czwartą co do wysokości częścią Karpat Zachodnich (po Tatrach, Niżnych Tatrach oraz Beskidzie Żywieckim). Całość pasma ma kształt nieregularnej elipsy skierowanej z północnego zachodu na południowy wschód, jego długość wynosi 52 km, a maksymalna szerokość – 17 km.

Wędrówkę rozpoczniemy we wsi Valča i szlakiem zielonym pokonując ponad 500 m przewyższenia dojdziemy na przełęcz pod Uplazom, leżącą na głównym grzbiecie Małej Fatry Luczańskiej. Stamtąd – już szlakiem czerwonym – dotrzemy na kolejną przełęcz Sedlo pod Hnilickou Kýčerou. Tu rozpocznie się jedno z najbardziej stromych podejść w całej Małej Fatrze. Nagrodą – przy dobrej pogodzie – mogą być widoki ze szczytu. Dzięki sporej wysokości z Hnilickej Kýčery roztacza się ciekawa panorama na dużą część Luczańskiej Fatry, Kotlinę Żylińską i Turczańską. W odpowiednich warunkach można dostrzec Ptacznik (Vtáčnik), Kremnické vrchy, Wielką Fatrą, Tatry Zachodnie oraz Beskidy Śląsko-Morawskie i Javorníky. Ze szczytu będziemy kontynuować wędrówkę głównym szlakiem czerwonym, aż do kolejnej przełęczy (Sedlo Majbíková), z której zejdziemy do Zamku Kunerad (szlak niebieski), gdzie zakończymy wycieczkę.


Szczegółowy program wycieczki:

Przebieg trasy: Valča (szlak zielony) – Sedlo pod Úplazom (988 m) – Hnilická Kýčera (1217 m) – Sedlo Majbíková (990 m) – Zámok Kunerad
Długość trasy: około 20 km
Suma podejść: 939 m w górę, 790 m w dół
Czas przejścia: 7,5 godziny bez wliczania postojów
Punkty GOT: 29
Grupa górska GOT: Słowacja

Powrót do Katowic około godziny 21:30.

Uwagi:
Brak schroniska na trasie. Prosimy o zabranie prowiantu i odpowiedniej ilości napojów. Ze względu na długość i przewyższenia, trasa trudna. Wymagana dobra kondycja. Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!