WycieczkiMajówkaWycieczki jednodniowe

Słowacja: Głównym Grzbietem Małej Fatry – Kl’ak 04.05.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Słowacja – Główny Grzbiet Małej Fatry: Kl’ak (1352 m)
Termin: 04 maja 2024 r. (sobota)
Wyjazd: Godz. 6:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 140,00 zł, Ulgowy – 135,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Kod QR do trasy wycieczki: mapy.cz

Zapraszamy na wycieczkę na najbardziej charakterystyczny szczyt Małej Fatry Luczańskiej – Kľak.

Wycieczką tą rozpoczynamy cykl wypraw pod nazwą „Głównym Grzbietem Małej Fatry”, którego celem jest przejście całego grzbietu i zdobycie odznaki.

Mała Fatra jest czwartą co do wysokości częścią Karpat Zachodnich (po Tatrach, Niżnych Tatrach oraz Beskidzie Żywieckim). Całość pasma ma kształt nieregularnej elipsy skierowanej z północnego zachodu na południowy wschód, jego długość wynosi 52 km, a maksymalna szerokość – 17 km.

Wędrówkę rozpoczniemy na przełęczy Fačkovské sedlo i szlakiem żółtym pokonując ponad 500 m przewyższenia dojdziemy na potężną płytę szczytową Kľaka, którą tworzą dolomity i wapienie płaszczowiny choczańskiej. Łagodnie nachylona ku wschodowi i częściowo północy, w pozostałych dwóch kierunkach obrywa się kilkudziesięciometrowymi, pionowymi urwiskami. Wierzchołek góry jest doskonałym i często odwiedzanym punktem widokowym. Roztacza się z niego piękna, dookolna panorama. Oprócz samej Małej Fatry obejmuje ona m.in. Wielką Fatrę, Ptacznik i Góry Strażowskie. Przy dobrej widoczności ponad grzbietem Jaworników dostrzec można szczyt Łysej Góry w Beskidzie Śląsko-Morawskim. Z Kľaka pójdziemy już głównym szlakiem czerwonym, po drodze mijając Ostrą skalę (1220 m) i Jankovą (1163 m). Z głównego grzbietu zejdziemy na przełęczy Sedlo pod Úplazom, kierując się do wsi Rajecká Lesná (szlak niebieski), gdzie zakończymy wycieczkę.


Szczegółowy program wycieczki:

Przebieg trasy: Fačkovské sedlo (802 m) – Kľak (1351 m) – Ostrá skala (1220 m) – Janková (1163 m) – Sedlo pod Úplazom (988 m) – Rajecká Lesná
Długość trasy: około 18,5 km
Suma podejść: 944 m w górę, 1149 m w dół
Czas przejścia: 7 godzin bez wliczania postojów
Punkty GOT: 28
Grupa górska GOT: Słowacja

Powrót do Katowic około godziny 21:30.

Uwagi:
Brak schroniska na trasie. Prosimy o zabranie prowiantu i odpowiedniej ilości napojów. Ze względu na długość i przewyższenia, trasa trudna. Wymagana dobra kondycja. Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!