WycieczkiWycieczki jednodniowe

Słowacja: Głównym Grzbietem Małej Fatry – Mincol 29.06.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Słowacja: Głównym Grzbietem Małej Fatry – Mincol
Termin: 29 czerwca 2024 r. (sobota)
Wyjazd: Godz. 6:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 140,00 zł, Ulgowy – 135,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

PROGRAM WYCIECZKI: 

Zapraszamy na wycieczkę na Minčol, charakterystyczny szczyt w północnej, „luczańskiej” części Małej Fatry.

To czwarta wycieczka z cyklu wypraw pod nazwą „Głównym Grzbietem Małej Fatry”, którego celem jest przejście całego grzbietu i zdobycie odznaki (wydana została książeczka, do nabycia w biurze). W bieżącym roku zaplanowaliśmy tych wycieczek 9 (w sumie przewidziane jest przejście 157 km, 9989 m w górę, 9913 m w dół i zdobycie 256 punktów GOT). Trasy zostały tak zaplanowane, żeby się nie powtarzały. Dlatego wejścia i zejścia do miejsc kończących lub rozpoczynających wycieczki poprowadzone są innymi szlakami.

Ze względu na długość tras i – jak to na Fatrze – spore przewyższenia, zapraszamy na nie bardziej doświadczonych turystów górskich, gdyż dobra kondycja będzie niezbędna by podołać temu wyzwaniu.

Mała Fatra jest czwartą co do wysokości częścią Karpat Zachodnich (po Tatrach, Niżnych Tatrach oraz Beskidzie Żywieckim). Całość pasma ma kształt nieregularnej elipsy skierowanej z północnego zachodu na południowy wschód, jego długość wynosi 52 km, a maksymalna szerokość – 17 km.

Kod QR do trasy wycieczki: mapy.cz

Wędrówkę rozpoczniemy przy schronisku Chata na Martinských holiach i szlakiem żółtym pokonując ponad 200 m przewyższenia dojdziemy na głównego grzbietu oraz na Krížavę, szczyt, na którym znajdują się przekaźniki radiowo-telewizyjne i zabudowania techniczne. Stamtąd – już szlakiem czerwonym – dotrzemy na Minčol. Na grzbiecie i stokach pod szczytem Minčola pozostałości okopów, schronów i umocnień polowych z czasów II wojny światowej, wybudowanych wiosną 1945 r. Wśród nich ekspozycja broni artyleryjskiej, jaką wykorzystywał tu I czechosłowacki związek armijny, biorący w kwietniu 1945 r. udział w ostrzeliwaniu niemieckich pozycji w Kotlinie Žylińskiej i wyzwalaniu Žyliny. Ze szczytu dalsza wędrówka głównym grzbietem, którą zakończymy w dolinie Wagu przy ruinach zamku Strečno. Następna wycieczka odbędzie się już za Wagiem, w tzw. krywańskiej części Małej Fatry.

W drodze powrotnej czas wolny Žylinie.

TRASA: Chata na Martinských holiach (szlak żółty) – Krížava, vysielač – Zázrivá (1394 m) – Prašivé (1220 m) – Minčol (1363 m) – Strečno, pod hradom – Strečno, lávka
Długość trasy: 14,4 km
Czas przejścia bez postojów 5 godzin
W górę –  343 m
W dół – 1228 m
Punkty GOT: 17
Grupa górska GOT: Słowacja.

Powrót do Katowic około godziny 20:30.

Uwaga!
Ostateczny przebieg wycieczki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych i drogowych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!