WycieczkiWycieczki jednodniowe

Słowacja: Głównym Grzbietem Małej Fatry – Veľká lúka 01.06.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Słowacja – Główny Grzbiet Małej Fatry: Veľká lúka (1475 m)
Termin: 01 czerwca 2024 r. (sobota)
Wyjazd: Godz. 6:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 140,00 zł, Ulgowy – 135,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Kod QR do trasy wycieczki: mapy.cz

Zapraszamy na wycieczkę na najwyższy szczyt Małej Fatry Luczańskiej – Veľką lúkę.

To trzecia wycieczka z cyklu wypraw pod nazwą „Głównym Grzbietem Małej Fatry”, którego celem jest przejście całego grzbietu i zdobycie odznaki.

Mała Fatra jest czwartą co do wysokości częścią Karpat Zachodnich (po Tatrach, Niżnych Tatrach oraz Beskidzie Żywieckim). Całość pasma ma kształt nieregularnej elipsy skierowanej z północnego zachodu na południowy wschód, jego długość wynosi 52 km, a maksymalna szerokość – 17 km.

Wędrówkę rozpoczniemy we wsi Valča i szlakiem niebieskim pokonując ponad 500 m przewyższenia dojdziemy na przełęcz Sedlo Maríková (990 m), leżącą przy głównym grzbiecie Małej Fatry Luczańskiej, nieopodal innej przełęczy Sedla Majbíková. Stamtąd – już szlakiem czerwonym – dotrzemy na Kopę, a następnie Horną lúkę. Kontynuując wędrówkę i powoli zdobywając wysokość – Veterné (1441 m), Vidlica (1466 m) – po około 1,5 godz. dojdziemy na Veľką lúkę. „Wielka Łąka”, tak można spolszczyć nazwę góry, co oddaje dobrze jej charakter.

Na wzniesieniu Krížavy, ok. 1 km na północ od kulminacji szczytu „Wielkiej Łąki”, znajduje się wysoki maszt nadajnika radiowo-telewizyjnego, stanowiący charakterystyczną dominantę całego masywu. Veľká lúka jest dobrym punktem widokowym. Panorama stąd obejmuje nie tylko pobliskie kotliny: Turczańską i Żylińską czy grupy górskie Wielkiej Fatry i tzw. Krywańskiej części Małej Fatry, ale także szczyty Krywania w Tatrach Wysokich (na wschodzie) i Wielkiego Połomu w Beskidzie Śląsko-Morawskim (na północy). Z wierzchołka zejdziemy do schroniska Chata na Martinských holiach, gdzie przewidziana jest przerwa na posiłek.


Szczegółowy program wycieczki:

Przebieg trasy: Valča (szlak niebieski) – Sedlo Maríková (990 m) – Horná lúka (1299 m) – Veľká lúka (1475 m) – Chata Javorina – Chata na Martinských holiach
Długość trasy: około 20,3 km
Suma podejść: 1107 m w górę, 299 m w dół
Czas przejścia: 7,5 godziny bez wliczania postojów
Punkty GOT: 31
Grupa górska GOT: Słowacja

Powrót do Katowic około godziny 21:30.

Uwagi:
Ze względu na długość i przewyższenia, trasa trudna. Wymagana dobra kondycja. Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!