WycieczkiWycieczki jednodniowe

Słowacja: Góry Inowieckie – Inovec 11.05.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Słowacja: Góry Inowieckie – Inovec
Termin: 11 maja 2024 r. (sobota)
Wyjazd: godz. 6:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 168,00 zł, Ulgowy – 163,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Kod QR do trasy wycieczki: mapy.cz

Zapraszamy na wycieczkę w rzadko odwiedzane przez polskich turystów pasmo Gór Inowieckich i jego najwyższy szczyt Inovec (pol. Inowiec), 1042 m n.p.m. Góry Inowieckie leżą na wschodnim brzegu Wagu, na odcinku od Trenczyna do Hlohovca, równolegle do rzeki. Stanowią południowy przyczółek Łańcucha Małofatrzańskiego. Od północy z Górami Inowieckimi graniczą Góry Strażowskie, oddzielone przełęczą Jastrabské sedlo. Inovec jest ostatnim szczytem przekraczającym wysokość tysiąca metrów n.p.m. w pasie Centralnych Karpat Zachodnich oraz najdalej wysuniętym na zachód „tysięcznikiem” całych Karpat. Na Inovcu znajduje się – wybudowana w 2015 r. – wieża widokowa. Dookólna panorama z niej obejmuje m.in. Veľký Lopeník (z wieżą widokową) w Białych Karpatach, Góry Strażowskie, Małą i Wielką Fatrę. Przy dobrej widoczności dojrzeć można z jednej strony szczyty Tatr, a z drugiej – wieżę nadajnika TV „Kamzik” w Małych Karpatach nad Bratysławą. A przy szczególnie sprzyjających warunkach atmosferycznych także Pradziada w Jesionikach, Babią Górę i Skrzyczne, a nawet austriacki Schneeberg w Północnych Alpach.

Wędrówkę rozpoczniemy przy stacji kolejowej w miejscowości Trenčianske Jastrabie, skąd szlakiem żółtym, a następnie czerwonym przez Jarabský vrch dotrzemy do Chaty na Inovci, gdzie przewidziana jest przerwa na posiłek. Z chaty krótkie, ale wymagające podejście na Inovec. Ze szczytu zejdziemy szlakiem zielonym do wsi Selec, gdzie zakończymy wędrówkę i będzie czekał na nas autokar.

Szczegółowy program wycieczki:

Przebieg trasy: Trenčianske Jastrabie – Jarabský vrch (794 m) – Chata na Inovci – Inovec – Selec
Długość trasy: około 14 km
Przewyższenie: 784 m w górę, 745 m w dół
Czas przejścia: 5,5 godziny bez wliczania postojów
Punkty GOT: 22
Grupa górska GOT: Słowacja

Powrót do Katowic około godziny 20:00.

Uwagi:
Należy zabrać ze sobą strój i ekwipunek odpowiedni do górskiej wędrówki. Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!