WycieczkiWycieczki jednodniowe

Słowacja: Góry Strażowskie – Vápeč 15.06.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Słowacja: Góry Strażowskie – Vápeč
Termin: 15 czerwca 2024 r. (sobota)
Wyjazd: godz. 6:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 157,00 zł, Ulgowy – 152,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Kod QR do trasy wycieczki: mapy.cz

Zapraszamy na wycieczkę na bardzo malowniczy i przypominający swoim kształtem pienińskie Trzy Korony szczyt Gór Strażowskich – Vápeč. Góry Strażowskie leżą między Białymi Karpatami i rzeką Wag od strony północno-zachodniej i zachodniej, pasmem Jaworników od północy, Małą Fatrą od wschodu, pasmem Ptacznika i rzeką Nitra od południa oraz Górami Inowieckimi od południowego zachodu.

Wierzchołek szczytu przy dobrej widoczności oferuje fantastyczną panoramę. Okoliczne szczyty wielu pasm górskich są bardzo dobrze widoczne. Można zobaczyć Považský Inovec, Biele Karpaty, Javorníky, Súľovské vrchy, a nawet część Małej i Wielkiej Fatry.

Wędrówkę rozpoczniemy w przysiółku Chrástky, skąd szlakiem żółtym przez Sokol (piękne widoki) dotrzemy do rozstaju szlaków „Nad Hornou Porubou”. Stamtąd krótkie, ale wymagające podejście na Vápeč. Ze szczytu zejdziemy na Sedlo Palúch, skąd szlakiem czerwonym (fragment Cesty hrdinov SNP), a następnie niebieskim zejdziemy do Chaty Homôlka, gdzie zakończymy wędrówkę i będzie czas na posiłek.

Szczegółowy program wycieczki:

Przebieg trasy: Chrástky (Ilava) – Sokol (651 m) – Vápeč – Chata Homôlka (Valaská Belá)
Długość trasy: około 14,8 km
Przewyższenie: 1009 m w górę, 542 m w dół
Czas przejścia: 6,5 godziny bez wliczania postojów
Punkty GOT: 25
Grupa górska GOT: Słowacja

Powrót do Katowic około godziny 20:00.

Uwagi:
Należy zabrać ze sobą strój i ekwipunek odpowiedni do górskiej wędrówki. Trasa ze względu na długość i przewyższenie dla doświadczonych turystów górskich, konieczna dobra kondycja! Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!