WycieczkiMajówkaWycieczki jednodniowe

Słowacja – Mała Fatra: Janosikove Diery 05.05.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Słowacja – Mała Fatra: Janosikove Diery
Termin: 05 maja 2024 r. (niedziela)
Wyjazd: Godz. 6:30 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 140,00 zł, Ulgowy – 135,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Kod QR do trasy wycieczki: mapy.cz

Zapraszamy na wycieczkę w najbardziej malownicze wąwozy Małej Fatry. Diery, to zespół głębokich dolin o charakterze skalnych wąwozów w Krywańskiej części Małej Fatry na Słowacji. Położony jest pomiędzy masywami Małego i Wielkiego Rozsutca. Nazwa w języku słowackim oznacza „dziury”, co bardzo dobrze oddaje charakter tych miejsc.
System wąskich, krętych wąwozów głęboko wyciętych w wapiennym podłożu tworzą: Dolné diery, Horné diery, Nové diery i Tesná rizňa. Dolné i Horné diery wyrzeźbił główny ciąg Dierovego potoku, spływający spod przełęczy Medzirozsutce (1200 m). Wszystkie kaniony są udostępnione turystycznie. W trudniejszych miejscach zainstalowano system schodków, drabinek, pomostów i poręczy.

Wędrówkę rozpoczniemy w Bielym potoku (przysiółek Terchovej) i szlakiem niebieskim przez Dolné i Horné diery dojdziemy na przełęcz Medzirozsutce. Stamtąd udamy się na kolejną przełęcz – Medziholie, a następnie już szlakiem zielonym do Štefanovej, gdzie zakończymy wędrówkę i będzie czas na posiłek.

Szczegółowy program wycieczki:

Przebieg trasy: Biely potok – Koliba Podžiar – Pod Pálenicou – Medzirozsutce – Medziholie – Štefanová
Długość trasy: około 11,3 km
Przewyższenie: 736 m w górę, 667 m w dół
Czas przejścia: 5 godzin bez wliczania postojów
Punkty GOT: 18
Grupa górska GOT: Słowacja

Powrót do Katowic około godziny 20:00.

Uwagi:
Ze względu na śliskie skały, korzenie oraz mostki i kładki, należy zabrać odpowiednie obuwie oraz ubranie. Warto wziąć rękawiczki, które ułatwią poruszanie się po drabinkach i trzymanie łańcuchów znajdujących się przy przejściach w najbardziej eksponowanych miejscach. Nie powinniśmy zabierać zbyt dużego i ciężkiego plecaka, gdyż będzie nam przeszkadzał w pokonywaniu drabinek i pomostów. Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!