WycieczkiWycieczki jednodniowe

Słowackie Tatry Wysokie: Czerwona Ławka 13.07.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Słowackie Tatry Wysokie: Czerwona Ławka (grupa 20 osób)
Termin: 13 lipca 2024 r. (sobota)
Wyjazd: godz. 1:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 222,00 zł, Ulgowy – 217,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Szczegółowy program wycieczki:

Ze Starego Smokowca  rozpoczynamy część pieszą szlakiem turystycznym na Hrebieniok (1285 m) i dalej w kierunku Chaty Zamkowskiego (1475 m). Teraz doliną Małej Zimnej Wody najpierw łagodnie podchodzimy pod próg polodowcowy, jakim obrywa się dolina Pięciu Stawów Spiskich. Potem wygodną ścieżką i zakosami pod górę osiągamy Chatę Téryego (2015 m). Otoczenie doliny Pięciu Stawów Spiskich zdobią jedne z najwyższych szczytów tatrzańskich, Łominica (2632 m), Lodowy Szczyt (2628 m), Durny Szczyt (2623 m) i wiele innych. Krajobraz jest wysokogórski, podobnie jak w sąsiedniej dolinie Staroleśnej.

Teraz idziemy w stronę naszego celu na Czerwoną Ławkę ze schroniska ponad 1.40 godziny. Najpierw do rozwidlenia szlaków potem podchodzimy kamiennymi schodkami pod skały. Tutaj zaczyna się uzbrojona część w żelazo jest trochę powietrznie, ale jest się jak asekurować korzystając z arsenału łańcuchów i klamr. Wszystko to po ok. 40 minutach wspinaczki doprowadza na przełącz Czerwoną Ławkę 2352 m, dla chętnych będzie okazja posiedzieć na czerwonej desce. Widoki z przełęczy są rozległe i są nagrodą za trud wejścia. Wśród stawów doliny Staroleśnej schodzimy do Chaty Staroleśnej (1960 m). Następnie Doliną Staroleśną w kierunku Hrebienioka, stąd w dół do Starego Smokowca.

Długość trasy: około 24 km
Przewyższenia: około 1750 m w górę, około 1740 m w dół
Czas przejścia: około 10 godzin bez postojów
Punkty GOT: 40

Powrót do Katowic około godziny 21:00.

Uwagi:
Wycieczka na pewno nie jest dla osób chcących się zapoznać po raz pierwszy z Tatrami, lub zaczynających swoją górską przygodę. Trasa jest długa i wymagająca bardzo dobrej kondycji, odcinki po obu stronach Czerwonej Ławki, wymagają sprawności i braku lęku przed odcinkami eksponowanymi, są z ubezpieczeniami i możliwością asekuracji. Polecamy kije trekkingowe, nakrycie głowy od słońca, można dla komfortu zabrać rękawiczki ( jak na via ferraty) bez końców palców. Przepisy nie wymagają kasku, można zabrać fakultatywnie. Program wycieczki jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i godzin otwarcia zwiedzanych obiektów. Ostateczną decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu.

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!