WycieczkiWycieczki jednodniowe

Słowackie Tatry Wysokie: Polski Grzebień 17.08.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Słowackie Tatry Wysokie: Polski Grzebień 
Termin: 17 sierpnia 2024 r. (sobota)
Wyjazd: Godz. 1:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 222,00 zł, Ulgowy – 217,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Część pieszą zaczynamy w Tatrzańskiej Polance ok 995m n.p.m. Jest to część słynnej w XIX wieku trasy przez Tatry do „Szmeksu”, czyli do Smokowca.

Mała Wysoka 2429m n.p.m. czwarty szczyt Tatr pod względem wysokości dostępny znakowanym szlakiem dla turystów.

Idziemy szlakiem do Doliny Wielickiej nad Wielicki Staw 1663m n.p.m. gdzie jest górski Hotel Śląski Dom 1670m n.p.m. tutaj przerwa. Po lewej stronie towarzyszy nam Masyw Gerlacha dalej maszerujemy koło spadającej z progu Wielickiej Siklawy wchodzimy na Wielicki Ogród ok. 1820m n.p.m. Zaczynamy podchodzić na kolejne piętro Doliny Wielickiej i osiągamy Długi Staw Wielicki 1945m n.p.m. Stąd podchodzimy początkowo łagodnie, następnie stromiej skalnymi półkami spotykamy łańcuchy, które doprowadzają na przełęcz Polski Grzebień 2200 m n.p.m. znakomity punkt widokowy.

Teraz ścieżką prowadzoną po grani po piargach i załomach (łańcuch) w ciekawym przebiegu nie trudno, końcówka mozolnie osiągamy Małą Wysoką 2429 m n.p.m. Wspaniała panorama obejmuje wielką część Tatr i m. in.: Gerlach 2655m n.p.m., Lodowy Szczyt 2628m n.p.m., Łomnica 2632m n.p.m., Wysoka 2547m n.p.m., Rysy 2503m n.p.m. Powrót na przełęcz Polski Grzebień tą samą drogą. Z przełęczy rozpoczynamy zejście na stronę doliny Białej Wody, a następnie kierujemy się trawersem w stronę przełęczy Rohatka 2280m n.p.m. po drodze łańcuchy i klamry. Z Rohatki zejście do Zbójnickiej Chaty i Doliny Staroleśnej, przez Hrebieniok (Siodełko) do Starego Smokowca 1020m n.p.m.

Informacje:
Czas przejścia pieszego to ok. 10.15 godzin.
Długość trasy pieszej to ok. 23 km.
Różnica wysokości w podejściu to ok. 1750m.
Różnica wysokości w zejściu to ok. 1720m.

Uwagi:
– wstąpimy do Górskiego Hotelu Śląski Dom – WC i pieczątki, bez restauracji
– zatrzymamy się w Zbójnickiej chacie
– trasa i miejsce wycieczki w zależności od pogody i innych warunków może ulec zmianie
– trasa jest długa i wymaga bardzo dobrej kondycji
– proszę się liczyć z możliwością, że w Katowicach będziemy po godz. 21.00.

Uwaga!
Ostateczny przebieg wycieczki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych i drogowych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!