WycieczkiWycieczki jednodniowe

Strzelce Opolskie – Góra św. Anny 15.06.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Strzelce Opolskie – Góra św. Anny
Termin: 15 czerwca 2024 r. (sobota)
Wyjazd: godz. 8:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 95,00 zł, Ulgowy – 90,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Cena nie obejmuje: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i przewodników miejscowych – koszt około 20 zł.

Szczegółowy program wycieczki:

Strzelce Opolskie – dawna osada targowa na szlaku bursztynowym. Prawa miejskie uzyskała w 1290r. Nazwa wywodzi się od strzelców (łowców) książęcych. Upamiętnia to pomnik strzelca w rynku. Od 1300 r. – kasztelania. Książę Albert zbudował zamek myśliwski – XIV w., opasał miasto murami, zapraszał tu rycerzy i mieszczan na polowania, rozdawał łaski, rozstrzygał spory. W XVI w. z powodu złego stanu, zamek przebudował von Redern (senior). Uprawiano tu rolnictwo, działał browar, gorzelnia, hodowano konie pełnej krwi arabskiej. W 1945 r. wojska rosyjskie zniszczyły miasto i zamek.

Góra św. Anny – Perła Opolszczyzny. Walory przyrodnicze i kulturowe splatają się tu w jedno, tworząc krajobraz urzekający i niepowtarzalny. Góra św. Anny, fragment wielkiego masywu wapiennego wchodzącego w skład wyżyny Śląskiej. Przed milionami lat potężny wybuch wulkanu rozerwał warstwy skał osadowych, a stygnąca magma utworzyła bazaltowy słup – tak powstał wierzchołek Góry św. Anny – ok 400 m n.p.m. Na kraterze wulkanu powstał (dawny kamieniołom) amfiteatr zbudowany przez Hitlera dla celów zgromadzeń na około 100 tys. ludzi. W latach 1919-21 toczyły się tu ciężkie walki powstańcze o powrót do Polski. Niestety Góra św. Anny  wraz z Bytomiem, Opolem, Raciborzem zostały pod panowaniem Niemiec. Dopiero w 1945 r. wróciły do Polski. W hołdzie dla bojowników o wolność Śląska wzniesiono tu w 1955 r. „Pomnik czynu Powstańczego” wg projektu Ksawerego Dunikowskiego. W 1657 r. hrabia von Gaszyn z Żyrowej sprowadził Franciszkanów, którzy wybudowali tu klasztor i kościół pw. Św. Anny. Zabytkowy zespół klasztorno-kalwaryjski, zespół kaplic, amfiteatr skalny uznano w 2004 r. za pomnik historii. Jest tu wyjątkowy Park Krajobrazowy i kilka rezerwatów przyrody.

W czasie naszej wycieczki odwiedzimy:

  • Strzelce Opolskie – pospacerujemy po urokliwym miasteczku, zobaczymy ruiny zamku, masztalarnię, park zamkowy, rynek, ratusz, fragmenty murów miejskich, kościół św. Wawrzyńca
  • Olszowa – park Miniatur sakralnych
  • Góra św. Anny – zwiedzimy Bazylikę św. Anny, pospacerujemy po kalwarii. Zobaczymy Pomnik Czynu Powstańczego, zejdziemy do amfiteatru.

Uwagi:
Program wycieczki jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i godzin otwarcia zwiedzanych obiektów. Ostateczną decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!