Polecamy!Wczasy aktywne

Wczasy aktywne: Bieszczady krajoznawcze 21-28.07.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Wczasy aktywne: Bieszczady krajoznawcze
Termin: 21-28 lipca 2024 r. (niedziela-niedziela)
Wyjazd: godz. 6:30 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Bieszczady to wyjątkowe góry – zupełnie odmienne od innych regionów górskich w Polsce – zarówno pod względem przyrodniczym, jak i kulturowym. Przez wieki zamieszkiwane były głównie przez Rusinów – Bojków i Łemków, lecz trudna historia sprawiła, że po II wojnie światowej niemal zupełnie opustoszały. To właśnie wtedy zaczęła kształtować się w głowach Polaków świadomość Bieszczadów jako „polskiego Dzikiego Zachodu”, a wtórne zdziczenie przyrody zagubionego za górami odludzia przyciągało w te strony nielicznych, poszukujących przygody przybyszów. Przez ostatnie dziesięciolecia w Bieszczady powoli wracało życie – zwłaszcza to turystyczne, lecz mimo to nadal można poczuć tutaj dzikość przyrody i zetknąć się z wymownymi pamiątkami po dawnych mieszkańcach tych gór.

Cena: Normalny – 2395,00 zł, Ulgowy – 2385,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Cena obejmuje:
– przejazd autokarem klasy turystycznej (bez WC – 50,30 lub 19 miejsc)
– noclegi w pensjonacie w miejscowości Łączki koło Leska: pokoje 2-3 osobowe z łazienkami,
– wyżywienie: 7 x obiadokolacje, 7 x śniadania,
– opieka pilota/przewodnika podczas trwania imprezy,
– ubezpieczenie – Signal Iduna,
– opłaty drogowe, parkingi,
– podatek VAT.

Cena nie obejmuje: biletów wstępów do zwiedzanych obiektów oraz przewodników miejscowych (około 160 zł na osobę)

Szczegółowy program wycieczki:

21 lipca 2024 (niedziela)
Godz. 6:30 wyjazd z Katowic, Al. Korfantego przystanki ZTM przed hotelem Katowice, przejazd w okolice Leska do Pensjonatu Gawra, a po drodze: Trzcinica – zwiedzanie Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” – udostępniony z rozmachem zespół obiektów (m. in. prehistoryczne grodzisko, park archeologiczny oraz nowoczesny pawilon wystawowy) umożliwi nam dogłębne poznanie jednego z najcenniejszych stanowisk osadnictwa pradziejowego w tej części Europy;  Jasło – krótki spacer krajoznawczy po mieście cieszącym się długą, lecz nieco zapomnianą historią, możliwość zwiedzenia Muzeum Regionalnego, przerwa na posiłek we własnym zakresie; godz. 17:30 przyjazd do pensjonatu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

22 lipca 2024 (poniedziałek)
Godz. 8:00 śniadanie, wyjazd na wycieczkę: przejazd najciekawszymi fragmentami Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej; Muczne – jedna z najbardziej odludnie położonych miejscowości w Bieszczadach: punkt widokowy na Zagrodę Pokazową Żubrów,  zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego, spacer do wieży widokowej na Jeleniowatym i miejsca po Leśniczówce Brenzberg (około 2,5 godziny);  Ustrzyki Górne – przerwa na odpoczynek w znanej miejscowości letniskowej położonej w najwyższej części Bieszczadów, możliwość zwiedzenia Muzeum Turystyki Górskiej „Zielony Domek”; godz. 18:30 powrót do pensjonatu, obiadokolacja, nocleg.

23 lipca 2024 (wtorek)
godz. 8:00 śniadanie, wyjazd na wycieczkę: Myczkowce:  zwiedzanie Ogrodów Biblijnych oraz Parku Miniatur Cerkwi i Kościołów, spacer koroną zapory, spacer do Cudownego Źródełka w Zwierzyniu (około 1 godziny); Ustrzyki Dolne – spacer krajoznawczy po miejscowości, przerwa na odpoczynek; Równia – zwiedzanie zabytkowej drewnianej cerkwi bojkowskiej z I poł. XVIII w. – jednej z najstarszych i najpiękniejszych w Bieszczadach; godz. 17:30 powrót do pensjonatu, obiadokolacja, nocleg.

24 lipca 2024 (środa)
Godz. 8.00 śniadanie, wyjazd na wycieczkę: Baligród – spacer krajoznawczy po miasteczku, zwiedzanie izby pamięci poświęconej wydarzeniom z okresu I wojny światowej; Majdan – przejazd słynną Bieszczadzką Kolejką Leśną do Balnicy i z powrotem; Cisna – pobyt w znanej miejscowości turystycznej, czas na odpoczynek w kultowych bieszczadzkich knajpach; godz. 17.30 powrót do pensjonatu, obiadokolacja, nocleg.

25 lipca 2024 (czwartek)
Godz. 8:00 śniadanie, wyjazd na wycieczkę: Myczków – zwiedzanie Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków; Solina – pobyt w tętniącej życiem miejscowości turystycznej – możliwość skorzystania z licznych atrakcji: spacer koroną największej zapory w Polsce; nowoczesna, niezwykle widokowa kolej gondolowa rozpięta powyżej korony zapory; wieża widokowa; plaża; rejsy statkami; godz. 17:30 powrót do pensjonatu, obiadokolacja, nocleg.

26 lipca 2024 (piątek)
Godz. 8:00 śniadanie, wyjazd na wycieczkę:  spacer pieszy do Leska – niewielkiego lecz przepełnionego bogatą historią i dobrze zachowanymi zabytkami miasta: Zamek Kmitów, kościół farny z XVI w., synagoga, kirkut, źródełka mineralne; godz. 16:00 powrót do pensjonatu, obiadokolacja, nocleg.

27 lipca 2024 (sobota)
Godz. 8:00 śniadanie, wyjazd na wycieczkę: Turzańsk – zwiedzanie zabytkowej drewnianej cerkwi łemkowskiej wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO; Komańcza – spacer fragmentem ścieżki przyrodniczo-historycznej (około 6 kilometrów): platforma widokowa na wzgórzu Wierch, klasztor Sióstr Nazaretanek – izba pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego; Zagórz – zwiedzanie monumentalnych ruin klasztoru karmelitów bosych z początku XVIII wieku; godz. 18:00 powrót do pensjonatu, obiadokolacja, nocleg.

28 lipca 2024 (niedziela)
Godz. 8:00 śniadanie, wykwaterowanie z pensjonatu, wyjazd w drogę powrotną, po drodze: Sanok – historyczne miasto będące „stolicą regionu”: zwiedzanie Muzeum Budownictwa Ludowego – największego w Polsce skansenu, który z dbałością o każdy szczegół ukazuje krajobraz dawnych wsi: Bojków, Łemków, Dolinian, Pogórzan wschodnich i Pogórzan zachodnich; szczególną jego atrakcją jest też rekonstrukcja małomiasteczkowego galicyjskiego rynku; krótki spacer po historycznej części miasta, czas wolny na posiłek we własnym zakresie; powrót do Katowic planujemy około godziny 20:00.

Uwagi:
– decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!
– program wycieczki jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych;
– ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń;
– termin wpłaty decyduje o miejscu w autokarze;
– prosimy o zabranie wygodnego, pełnego obuwia.

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Poniżej znajduje się formularz rezerwacji wycieczki. Podana jest dostępność wycieczki, jej cena wraz z ewentualnym kodem promocyjnym. Znajdują się tam także szczegóły techniczne dotyczące wycieczki (miejsce wsiadania, dane osobowe ew. dane do faktury, warunki ubezpieczeni. Formularz rezerwacyjny jest zgodny z RODO i polityką prywatności Górnośląskiego Oddziału PTTK w Katowicach.).

Serdecznie zapraszamy do rezerwacji wycieczki!