Wczasy aktywne

Wczasy aktywne: wielokulturowe Podlasie 27.07-03.08.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Podlasie
Termin: 27 lipca – 3 sierpnia 2024 r. (sobota-sobota)
Wyjazd: godz. 6:30 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Podlasie to magiczna kraina, na której przez wieki żyli obok siebie przedstawiciele różnych wyznań i narodowości. Choć w tej części kraju dominują cerkwie prawosławne, nie brak tu zabytków związanych z rzymskimi katolikami oraz meczetów, z których korzystają polscy Tatarzy. W wielu miejscowościach zachowały się też synagogi, które wciąż przypominają o miejscowych Żydach. W czasie naszej wycieczki skupimy się na tych miejscach, którym udało się zachować wielokulturowy charakter, oraz tych, które nadal mogą się pochwalić tradycyjną zabudową i niepowtarzalnym klimatem.

Cena: Normalny – 2380,00 zł, Ulgowy – 2370,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Cena obejmuje:
– przejazd autokarem klasy turystycznej (50, 30 lub 19 miejsc, bez WC)
– noclegi w hotelu w Ignatkach k. Białegostoku w pokojach 2, 3-osobowych z łazienkami
– wyżywienie: 7 x śniadanie, 7 x obiadokolacja
– opieka pilota/przewodnika podczas trwania imprezy
– ubezpieczenie Signal Iduna NNW
– opłaty drogowe, parkingi
– podatek VAT.

Cena nie obejmuje: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i przewodników miejscowych. Na dodatkowe opłaty należy przeznaczyć około 200 zł.

Program aktywnych wczasów:

27 lipca 2024 r. (sobota)
Godz. 6:30 wyjazd z Katowic, Al. Korfantego przystanek ZTM przed Hotelem Katowice, przejazd do Ignatek. Po drodze zwiedzanie: Tykocin – wielokulturowe miasteczko z licznymi pamiątkami po rodzinie Branickich oraz ciekawą dzielnicą żydowską. Około godz. 18:30 przyjazd do Ignatek, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

28 lipca 2024 r. (niedziela)
O godz. 8:00 śniadanie, po śniadaniu wyjazd na wycieczkę: Bielsk Podlaski – miasto znane z licznych zabytków sakralnych (w tym pięciu cerkwi), zabytkowego ratusza (obecnie Muzeum Obojga Narodów) oraz sklepu, w którym kręcono sceny do filmu „Znachor”. Orla – dawne miasto, dziś spora wieś z ciekawymi zabytkami architektury (w tym cerkiew prawosławna i barokowa synagoga z XVIII wieku). Około godz. 18:00 powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

29 lipca 2024 r. (poniedziałek)
O godz. 8:30 śniadanie, po śniadaniu wyjazd na wycieczkę: Wasilków – Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, na terenie którego można ujrzeć ciekawe przykłady tradycyjnej architektury drewnianej. Sokółka – spacer po centrum miasta (m.in. prawosławna cerkiew i katolickie sanktuarium). Bohoniki – wioska leżąca na Szlaku Tatarskim (meczet i mizar). Około godz. 18:00 powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

30 lipca 2024 r. (wtorek)
O godz. 8:00 śniadanie, po śniadaniu zwiedzanie: Białystok – zwiedzanie miasta z miejscowym przewodnikiem (zespół parkowo-pałacowy Branickich, kościół św. Rocha, reprezentacyjna ulica Lipowa). Około godz. 18:00 powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

31 lipca 2024 r. (środa)
O godz. 8:00 śniadanie, po śniadaniu wyjazd na wycieczkę: Supraśl – prawosławny monaster, spacer nad rzeką Supraśl, tradycyjna zabudowa miasta. Kruszyniany – tatarska wioska z meczetem i mizarem. Krynki – przygraniczne miasteczko z największym w Polsce rondem, żydowskim cmentarzem, prawosławną cerkwią i kościołem rzymskokatolickim. Około godz. 18:00 powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

1 sierpnia 2024 r. (czwartek)
O godz. 8:30 śniadanie, po śniadaniu wyjazd na wycieczkę: Święta Góra Garbarka – jedno z najważniejszych miejsc dla polskich wyznawców prawosławia, znane z drewnianej cerkwi i krzyży przynoszonych przez pielgrzymów z całego kraju. Drohiczyn – jedno z piękniejszych miast nad Bugiem, na terenie którego znajduje się sporo cennych zabytków sakralnych (w tym katedra Trójcy Przenajświętszej) oraz Góra Zamkowa, z której roztacza się piękny widok na okolicę. Około godz. 18:00 powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

2 sierpnia 2024 r. (piątek)
O godz. 8:30 śniadanie, po śniadaniu wyjazd na wycieczkę: Puchły – wieś z tradycyjną zabudową i prawosławną cerkwią Opieki Matki Bożej (jedną z najpiękniejszych na terenie Podlasia). Trześcianka – spacer wśród drewnianych domów z charakterystycznymi okiennicami, prawosławna cerkiew św. Michała archanioła. Odrynki – niewielka wieś znana z prawosławnego skitu, założonego przez ojca Gabriela. Około godz. 18:00 powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

3 sierpnia 2024 r. (sobota)
Godz. 8:00 śniadanie, po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd w drogę powrotną do Katowic. Na trasie zwiedzanie: Białystok – cerkiew św. Ducha. Choroszcz – pałac Branickich, dziś służący jako Muzeum Wnętrz Pałacowych. Około godziny 20:00 powrót do Katowic.

Uwagi:
– ostateczny przebieg wycieczek będzie uzależniony od warunków atmosferycznych i godzin otwarcia zwiedzanych obiektów;
– decyzję o przebiegu wycieczek podejmie przewodnik na miejscu;
– ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń;
– termin wpłaty decyduje o miejscu w autokarze.

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu

Poniżej znajduje się formularz rezerwacji wycieczki. Podana jest dostępność wycieczki, jej cena wraz z ewentualnym kodem promocyjnym. Znajdują się tam także szczegóły techniczne dotyczące wycieczki (miejsce wsiadania, dane osobowe ew. dane do faktury, warunki ubezpieczeni. Formularz rezerwacyjny jest zgodny z RODO i polityką prywatności Górnośląskiego Oddziału PTTK w Katowicach.).

Serdecznie zapraszamy do rezerwacji wycieczki!