WycieczkiWycieczki jednodniowe

Wojsławice – Niemcza – Ząbkowice Śląskie 22.09.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Wojsławice – Niemcza – Ząbkowice Śląskie
Termin: 22 września 2024 r. (niedziela)
Wyjazd: Godz. 7:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice
Cena: Normalny – 135,00 zł, Ulgowy – 130,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Dolny Śląskokoło 40km od Wrocławia leży miasto NIEMCZA zdobyte w 990 r. przez Mieszka I, miasto na wzgórzu nad rzeką Ślęża. Biegł tędy szlak bursztynowy.
W 1017 r. zasłynęło z obrony przed wojskami cesarza niemieckiego Henryka II i pomogło królowi Bolesławowi Chrobremu obronić granice Polski. Podobnie w 1331 r. jego obrona pomogła Władysławowi Łokietkowi pokonać Krzyżaków. W 1282 r. uzyskały prawa miejskie. Zachował się dawny układ urbanistyczny, mury obronne, zamek. W granicach administracyjnych miasta leżą Wojsławice.

Wojsławice – słyną z ogrodu dendrologicznego. Od 1988 r. jest to filia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Są tu bogate zbiory różaneczników, azalii, liliowców, bukszpanów, drzew i krzewów. W 2020 r. otwarto Polski Ogród Milenijny. Obszar – 62 ha w tym 5 ha zabytkowe.

Ząbkowice śląskie – miasto założone w XIII w., otoczone murami. Już na początku XIV w. istniała tu szkoła miejska, funkcjonowały sady. Należało do Piastów Śląskich. Znajdują się tutaj ruiny zamku a także krzywa wieża.

PROGRAM WYCIECZKI:

Pospacerujemy po mieście Niemcza, zobaczymy stare miasto, rynek, zamek, mury obronne, kościół parafialny.
Zwiedzimy Arboretum w Wojsławicach, pospacerujemy po mieście Ząbkowice Śląskie, zobaczymy krzywą wieżę i ruiny zamku.

Uwagi:
Cena wycieczki nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i przewodników miejscowych.
Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych i drogowych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!