KGP – Beskid Wyspowy: Wschód Słońca na Mogielicy 08-09.08.2025 r.
Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Beskid Wyspowy: Mogielica
Termin: 08-09 sierpnia 2025 r. (piątek-sobota)
Wyjazd: godz. 22:45 Katowice, Międzynarodowy Dworzec Autobusowy, ul.Sądowa 5
Cena: Normalny – 145,00 zł, Ulgowy – 140,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)
Powitajmy początek dnia na najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego.
Planowana trasa: Przełęcz Chyszówki – Mogielica (1171 m) – przełęcz Przysłopek – Krzystonów (1012 m) – Jasień (1063 m) – przełęcz Kobylica – Lubomierz
Nasza trasa będzie podzielona na dwa etapy: przed i po wschodzie słońca. Rozpoczniemy ją nocnym marszem z Przełęczy Chyszówki na szczyt Mogielicy. Wierzchołek najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego powinniśmy osiągnąć jeszcze przed świtem. Jeśli pogoda dopisze, będziemy mogli oglądać budzący się dzień: rozjaśniające się na wschodzie niebo i pierwsze promienie słońca. Miejscem oczekiwania na te zjawiska może być wieża widokowa lub górna część Polany Stumorgowej.
Po wschodzie słońca ruszymy na wędrówkę po najwyższych szczytach Beskidu Wyspowego. Najpierw jednak zejdziemy na przełęcz Przysłopek, a dopiero potem przejdziemy przez Krzystonów, pod szczytem którego można zobaczyć pomnik przyrody – rów grzbietowy. Zawitamy też zapewne z krótką wizytą na pobliskiej polanie Wały i odwiedzimy działającą tam sezonowo bazę namiotową prowadzoną przez SKPB w Katowicach. Potem przez Kutrzycę dotrzemy na polanę Skalne. Przy dobrej pogodzie będziemy mogli stamtąd podziwiać piękną panoramę, a niezależnie od pogody zobaczymy stojący na polanie szałas pasterski. Pozostanie nam jeszcze do zdobycia jeden „tysięcznik” – Jasień. Z jego szczytu zejdziemy na polanę Łąki. Powtórzmy jak mantrę: jeśli pogoda dopisze zobaczymy stamtąd defilujące przed nami pasma górskie. Zmęczeni będą mogli czynić to ze stojącej tam ławeczki Joanny. Pozostanie nam jeszcze zejście na przełęcz Kobylica, a następnie do Lubomierza. We wsi będziemy mogli rzucić okiem na drewniany kościół pw. św. Józefa, a potem pozostanie nam już tylko poczekać na autokar, którym powrócimy do Katowic.
Długość trasy: około 15,5 km
Suma podejść: około 800 metrów
Suma zejść: około 930 m
Czas przejścia: około 6 godzin bez wliczania postojów
Punkty GOT: 20
Uwagi:
Trasa dość trudna zwłaszcza z powodu nocnego, miejscami stromego podejścia na Mogielicę i stromego zejścia do Lubomierza. Na szczycie Mogielicy spędzimy ok. jednej godziny. Na trasie brak schronisk i punktów gastronomicznych, w bazie namiotowej na polanie Wały można kupić jedynie herbatę. Wymagane są latarki (najlepiej czołówki) i elementy odblaskowe. Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!
Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.
Serdecznie zapraszamy!