HARMONOGRAM LATO 2025Wycieczki jednodnioweWycieczki

Słowackie Tatry Wysokie: Krywań 28.06.2025 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Słowackie Tatry Wysokie: Krywań (grupa 20 osób)
Termin: 28 czerwca 2025 r. (sobota)
Wyjazd: godz. 1:00 Katowice, Międzynarodowy Dworzec Autobusowy, ul.Sądowa 5

Cena: Normalny – 295,00 zł, Ulgowy – 290,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Szczegółowy program wycieczki:

Nie jest najwyższy w Tatrach Słowackich choć za taki kiedyś uchodził. Krywań ma kształt charakterystyczny i bardzo śmiały, jest dobrze rozpoznawalny i bardzo popularny wśród turystów. Krywań/Krivaň (2494 m) to jeden z najpiękniejszych szczytów tatrzańskich. Jest Narodową Górą Słowaków, znaną z roli jaką odegrał w kształtowaniu tożsamości narodowej.

Podejście zaczynamy przy tzw. Drodze Młodości, kierujemy się w kierunku Tri Studniky (1140 m), jest to miejsce, gdzie spotykają się trzy źródła. Wybieramy szlak przez Przechyby i podchodzimy szlakiem zielonym, zboczami Gronika (1576 m), obok zrekonstruowany bunkier partyzancki z II wojny światowej z tablicą pamiątkową. Następnie zakosami w kosodrzewinie pod Wyżnią Przechybę (1982 m), tutaj zaczynają się widoki na szczyt. Trawersując zbocza Krywania dochodzimy do Krywańskiego żlebu, skąd rozpościerają się rozległe widoki na południowe stoki Krywania i jego otoczenie oraz na Kotlinę Liptowską i Tatry Niżne. Przed nami najbardziej wysokogórski odcinek trasy, podejście po głazach poprzez Mały Krywań (2334 m), tutaj piękny widok na szczyt Krywania. Stąd schodzimy na Daxnerową przełęcz, cały czas bardzo widokowy odcinek. Stąd po płytach na szczyt Krywania, niekiedy na czworakach lub podpierając się.

Trud wejścia wynagradza wspaniała panorama z wierzchołka – przy dobrej pogodzie jest rozległa i zawiera 360°. Spojrzenie w stronę Doliny Niewcyrka oraz na Grań Hrubego (2428 m), Gerlach (2655 m), Mięguszowieckie szczyty, Rysy (2503 m), Świnicę (2301 m) czy inne wierzchołki robią wrażenie. Zejście z Krywania do Krywańskiego źlebu, a stąd już dalej za znakami niebieskimi idziemy szlakiem Staszica przez spłaszczony grzbiet i widokowy zwany Nad Pawłową w stronę Jamskiego stawu (1448 m). Następnie idziemy tatrzańską magistralą do węzła szlaków i zaczynamy schodzić wzdłuż Złomiskowego potoku do Drogi Młodości niedaleko przystanku Biały Wag.

Przewyższenia: około 1400 m w górę, około 1330 m w dół
Czas przejścia: około 9 godzin bez postojów
Punkty GOT: 27

 

Uwagi:
Trasa jest długa i wymagająca bardzo dobrej kondycji, nie ma schroniska na szlaku a kije trekkingowe mogą się przydać. Program wycieczki jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i godzin otwarcia zwiedzanych obiektów. Ostateczną decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu.

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!