WycieczkiWycieczki jednodniowe

Słowacja: Głównym Grzbietem Małej Fatry – Stoh 21.09.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Słowacja – Główny Grzbiet Małej Fatry: Stoh (1606 m)
Termin: 21 września 2024 r. (sobota)
Wyjazd: Godz. 6:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 140,00 zł, Ulgowy – 135,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Kod QR do trasy wycieczki: mapy.cz

Zapraszamy na wycieczkę na Stoha, charakterystyczny i jeden z wyższych szczytów Małej Fatry.

To ósma wycieczka z cyklu wypraw pod nazwą „Głównym Grzbietem Małej Fatry”, którego celem jest przejście całego grzbietu i zdobycie odznaki.

Mała Fatra jest czwartą co do wysokości częścią Karpat Zachodnich (po Tatrach, Niżnych Tatrach oraz Beskidzie Żywieckim). Całość pasma ma kształt nieregularnej elipsy skierowanej z północnego zachodu na południowy wschód, jego długość wynosi 52 km, a maksymalna szerokość – 17 km.

Wędrówkę rozpoczniemy na początku doliny Vrátna i szlakiem zielonym pokonując ponad 800 m przewyższenia dojdziemy na Snilovské sedlo. Po drodze górna stacja kolejki, gdzie krótka przerwa, po której – już głównym grzbietem i szlakiem czerwonym – przejście przez Chleb, Steny, Poludňový grúň, Stohové sedlo na Stoha. Ze szczytu przy dobrej pogodzie fantastyczna, rozległa i dookólna panorama. Zejście z wierzchołka na przełęcz Medziholie, z której szlakiem zielonym dotrzemy do Štefanovej, gdzie czekać będzie autokar.


Szczegółowy program wycieczki:

Przebieg trasy: Chata Vrátna – Snilovské sedlo – Chleb (1646 m) – Steny – Poludňový grúň – Stohové sedlo – Stoh – Medziholie – Štefanová
Długość trasy: około 15,3 km
Suma podejść: 1360 m w górę, 1468 m w dół
Czas przejścia: 6,5 godziny bez wliczania postojów
Punkty GOT: 29
Grupa górska GOT: Słowacja

Powrót do Katowic około godziny 21:00.

Uwagi:
Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!