WycieczkiWycieczki jednodniowe

Słowacja: Głównym Grzbietem Małej Fatry – Suchý 03.08.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Słowacja – Główny Grzbiet Małej Fatry: Suchý (1468 m)
Termin: 03 sierpnia 2024 r. (sobota)
Wyjazd: Godz. 6:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 140,00 zł, Ulgowy – 135,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Kod QR do trasy wycieczki: mapy.cz

Zapraszamy na wycieczkę na Suchý, charakterystyczny szczyt w zachodniej części Małej Fatry krywańskiej i pierwszy, którego wysokość – idąc od doliny Wagu – przekracza 1400 m n.p.m.

To piąta wycieczka z cyklu wypraw pod nazwą „Głównym Grzbietem Małej Fatry”, którego celem jest przejście całego grzbietu i zdobycie odznaki.

Mała Fatra jest czwartą co do wysokości częścią Karpat Zachodnich (po Tatrach, Niżnych Tatrach oraz Beskidzie Żywieckim). Całość pasma ma kształt nieregularnej elipsy skierowanej z północnego zachodu na południowy wschód, jego długość wynosi 52 km, a maksymalna szerokość – 17 km.

Wędrówkę rozpoczniemy w dolinie Wagu i szlakiem czerwonym pokonując ponad 600 m przewyższenia dojdziemy do pierwszego schroniska – Chaty pod Suchým. Po krótkim odpoczynku rozpoczniemy podejście na Suchý. Ze szczytu przy dobrej widoczności wspaniała panorama na Wielką Fatrę, Małą Fatrę Luczańską, Kotlinę Turczańską i Żylińską, Góry Kisuckie. W północnym kierunku widoki sięgają po Wielką Raczę, we wschodnim po Wielki Chocz. Zejście z wierzchołka szlakiem zielonym do miejscowości Turčianske Kľačany. Po drodze przerwa na posiłek w Chacie pod Kľačianskou Magurou.


Szczegółowy program wycieczki:

Przebieg trasy: Nezbudská Lúčka – Zamek Starý hrad – Chata pod Suchým – Suchý (1468 m) – Chata pod Kľačianskou Magurou – Turčianske Kľačany
Długość trasy: około 16,2 km
Suma podejść: 1144 m w górę, 1103 m w dół
Czas przejścia: 6,5 godziny bez wliczania postojów
Punkty GOT: 27
Grupa górska GOT: Słowacja

Powrót do Katowic około godziny 20:30.

Uwagi:
Ze względu na długość i przewyższenia, trasa trudna. Wymagana dobra kondycja. Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!