WycieczkiWycieczki jednodniowe

Kameduli i Benedyktyni krakowscy 23.06.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Kraków
Termin: 23 czerwca 2024 r. (niedziela)
Wyjazd: godz. 8:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 90,00 zł, Ulgowy – 85,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Szczegółowy program wycieczki:

Klasztor i kościół Kamedułów na Bielanach – ten manierystyczny zespół klasztorny wzniesiony z fundacji Mikołaja Wolskiego, mimo surowej – monastycznej reguły, mocą papieskiej bulli – wprowadzoną szczególną wolą fundatora – 12 razy w roku otwarty jest dla kobiet – i właśnie tego szczególnego dnia wycieczki kobiety mają prawo wstępu.

Od parkingu czeka nas spacer pod górę malowniczą alejką wzdłuż winorośli. W tej scenerii bez trudu odnajdziemy mury klasztorne, a za nimi bielone wieże kościelne. Zapoznamy się z historią kompleksu i zobaczymy kościelne wnętrze.

 Tyniec – klasztor oo. Benedyktynów  – tu odwiedzimy miejsce, gdzie od XI wieku mnisi w ciszy i modlitewnym skupieniu realizują benedyktyńską dewizę: ora et labora…

Droga na teren opactwa wiedzie przez fortyfikacje. Za nimi znajduje się rozległy dziedziniec z kościołem oraz tarasem z pięknym widokiem na Wisłę. Oprócz tego na kompleks klasztorny składa się biblioteka, którą oddano do użytku po odbudowie tzw. Wielkiej Ruiny. Obecnie mieści się w niej m.in. wystawa zabytkowych eksponatów pochodzących z klasztornych znalezisk archeologicznych: fragmenty romańskiej i gotyckiej kamieniarki czy elementy arkad pierwotnego krużganka klasztornego – (zwiedzanie muzeum samodzielnie).

W ramach zwiedzania z przewodnikiem zobaczymy najstarszą część zabudowań klasztornych. Posłuchamy zajmujących historii o największej wspólnocie benedyktyńskiej w Polsce, której rytm dnia nadal wyznacza liturgia godzin, a życie oparte jest na 1500-letniej Regule św. Benedykta.

Po zwiedzaniu przewidujemy czas wolny.
Kompleks klasztorny posiada ofertę gastronomiczną i sklep z wyrobami własnymi.

Powrót do Katowic około godziny 18.00.

Uwagi:
Cena nie obejmuje: biletów wstępu i przewodników miejscowych – koszt około 40 zł. Program wycieczki jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i godzin otwarcia zwiedzanych obiektów. Ostateczną decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!