WycieczkiWycieczki jednodniowe

Słowacja: Głównym Grzbietem Małej Fatry – Mały Krywań 10.08.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Słowacja – Główny Grzbiet Małej Fatry: Mały Krywań (1667 m)
Termin: 10 sierpnia 2024 r. (sobota)
Wyjazd: Godz. 6:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 140,00 zł, Ulgowy – 135,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Kod QR do trasy wycieczki: mapy.cz

Zapraszamy na wycieczkę na Malý Kriváň, drugi co do wysokości szczyt Małej Fatry.

To szósta wycieczka z cyklu wypraw pod nazwą „Głównym Grzbietem Małej Fatry”, którego celem jest przejście całego grzbietu i zdobycie odznaki.

Mała Fatra jest czwartą co do wysokości częścią Karpat Zachodnich (po Tatrach, Niżnych Tatrach oraz Beskidzie Żywieckim). Całość pasma ma kształt nieregularnej elipsy skierowanej z północnego zachodu na południowy wschód, jego długość wynosi 52 km, a maksymalna szerokość – 17 km.

Wędrówkę rozpoczniemy w dolinie Kúr i szlakiem niebieskim pokonując ponad 900 m przewyższenia dojdziemy na Sedlo Priehyb. Stąd – trawersując szlakiem żółtym od południa główny grzbiet – dotrzemy pod Suchý. Po krótkim, ale wymagającym podejściu staniemy na szczycie Suchego. Z wierzchołka pójdziemy już głównym grzbietem i pokonując po drodze kilka szczytów oraz przełęczy osiągniemy główny cel naszej wycieczki, Malý Kriváň (1667 m). Ze szczytu przy dobrej pogodzie fantastyczna, rozległa i dookólna panorama. Zejście z wierzchołka na Sedlo Bublen, z którego szlakami żółtym, niebieskim i zielonym dotrzemy do Starej doliny, gdzie czekać będzie autokar.


Szczegółowy program wycieczki:

Przebieg trasy: Dolina Kúr – Sedlo Priehyb – pod Suchým – Suchý (1468 m) – Biele skaly – Sedlo Vráta (1435 m) – Sedlo Priehyb (1454 m) – Malý Kriváň – Sedlo Bublen – za Kraviarskym – Stará dolina
Długość trasy: około 18,8 km
Suma podejść: 1503 m w górę, 1324 m w dół
Czas przejścia: 8 godzin bez wliczania postojów
Punkty GOT: 34
Grupa górska GOT: Słowacja

Powrót do Katowic około godziny 22:00.

Uwagi:
Będzie to najbardziej wymagający odcinek naszego cyklu. Dodatkową trudnością będzie brak schroniska na trasie. Prosimy o zabranie odpowiedniej ilości prowiantu i napojów. Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!