Polecamy!WycieczkiKorony GórWycieczki wielodniowe

Korona Gór Republiki Czeskiej: część I 24-26.05.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Korona Gór Republiki Czeskiej: część I
Termin: 24-26 maja 2024 r. (piątek-niedziela)
Wyjazd: godz. 6:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Zapraszamy na trzydniową wycieczkę do Czech, na której zdobędziemy pięć szczytów zaliczanych do Korony Gór Republiki Czeskiej. Odwiedzimy m.in. Góry Łużyckie, Połabskie oraz Czeskie Średniogórze. Na każdym ze zdobywanych szczytów będziemy mogli podziwiać interesujące budowle, wieże widokowe, ruiny zamków, zabytkowe kościoły. Będzie też czas na relaks w czeskich urokliwych miasteczkach, wśród pięknej, zabytkowej zabudowy, gdzie czas płynie jakby wolniej, a mieszkańcy mają spory dystans do siebie samych i reszty świata.

Cena: Normalny – 1390,00 zł, Ulgowy – 1380,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Cena obejmuje:
– przejazd autokarem klasy turystycznej (bez WC – 19, 35 lub 50 miejsc),
– noclegi w miejscowości Teplice : pokoje 2-3 osobowe z łazienkami,
– wyżywienie: obiadokolacje, śniadania,
– opieka pilota/przewodnika podczas trwania imprezy,
– ubezpieczenie – Signal Iduna,
– opłaty drogowe, parkingi,
– podatek VAT.

Cena nie obejmuje: ewentualnych biletów wstępu

Szczegółowy program wycieczki:

24 maja 2024 r. (piątek)
Godz. 6:00 wyjazd Katowice, Al. Korfantego, przystanek ZTM przed hotelem Katowice.

Około 13:00 przyjazd do miejscowości Rovné w Czechach, skąd rozpoczniemy krótką wędrówkę na świętą górę Czechów, mierzący 461 m i zaliczany do odznaki srebrnej Říp. Legenda, którą jako pierwszy zapisał na początku XII wieku kronikarz Kosmas, uznaje właśnie tę górę i jej okolice za miejsce, gdzie po raz pierwszy mieli się osiedlić pierwsi Słowianie z praojcem Czechem, na którego cześć nazwano całą ziemię. Na szczycie góry stoi romańska rotunda pw. św. Jerzego.

Przebieg trasy: Rovné – Říp – Roudnická vyhlídka – Rovné
Długość trasy – 4,2 km,
Przewyższenie – 227 m
Czas przejścia –  około 1,5 godz.

Po zejściu do autokaru przejedziemy do miasteczka Milešov, a następnie zdobędziemy najwyższy szczyt Czeskiego Średniogórza, Milešovkę (837 m) – odznaka złota. To charakterystyczne wzniesienie, ma typowy dla tego regionu kształt, przypominający o swojej przeszłości wulkanicznej. Nachylenie stoków dochodzi do 30 stopni, a sam wierzchołek uznawany jest za najbardziej wietrzne miejsce w Czechach. Przy dobrej widoczności doskonała dookolna panorama z charakterystyczną sylwetką Děčínského Sněžníka.

Przebieg trasy: Milešov – Milešovka (837 m) – Bílka
Długość trasy – 5,1 km,
Przewyższenie – 454 m
Czas przejścia około 2,5 godz.
Około godz. 20.00 przyjazd, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg

25 maja 2024 (sobota)
Godz. 7:30 śniadanie, po śniadaniu wyjazd na całodzienną wycieczkę.

W tym dniu czeka nas kilkugodzinna wędrówka i wejście na znajdujący się na granicy czesko-niemieckiej, najwyższy szczyt Gór Łużyckich, Luž (793 m) – odznaka złota. Wycieczkę rozpoczniemy we wiosce Horní Světlá, skąd szlakiem czerwonym, zdobędziemy cel naszej wyprawy. Ze szczytu przy dobrej pogodzie doskonała panorama od Gór Łużyckich przez Czeskie Średniogórze aż po Góry Izerskie i wierzchołki Karkonoszy, na północy na Łużyce Górne i miasta w Niemczech. Dalsza trasa prowadzić będzie krótko przez terytorium Niemiec, a następnie już w Czechach przez Kozi Grzbiet, Jedlovą do miejscowości Chřibská, gdzie będzie czekał na nas autokar. Atrakcje na trasie: nieczynny od ponad 100 lat kamieniołom Na Čertově pláni, ruiny zamku Tolštejn oraz Rozhledna Jedlová – jedna z ładniejszych wież widokowych w Czechach z końca XIX w.

Przebieg trasy: Horní Světlá – Luž (793 m) – Trojhran – Luční bouda – Tolštejn (670 m) – Jedlová (774 m) – Chřibská
Długość trasy – 16 km,
Przewyższenie – 520 m
Czas przejścia około 6,5 godz.

Po zejściu, przejedziemy autokarem do miejscowości Sněžník i rozpoczniemy krótką wędrówkę na Děčínský Sněžník (odznaka złota), najwyższy szczyt Gór Połabskich (Děčínská vrchovina), na szczycie którego stoi najstarsza w Czechach wieża widokowa.

Przebieg trasy: Sněžník – Děčínský Sněžník (723 m) – Sněžník
Długość trasy – 4,3 km,
Przewyższenie – 131 m
Czas przejścia około 1,5 godz.
Godz. około 20.00 powrót, obiadokolacja, nocleg

26 maja 2024 (niedziela)
Godz. 7:30 Śniadanie, po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd o godz. 8.00

Przyjazd do miejscowości Mimoň w Czechach, skąd rozpoczniemy wędrówkę. W ostatnim dniu zdobędziemy niespełna 700. metrowy szczyt Ralsko (odznaka brązowa), najwyższe wzniesienie subprowincji Płyta Czeska. Podczas wycieczki zobaczymy m.in. Vranovské skály, ciekawe w formie wychodnie zbudowane z piaskowców, ruiny jednego z najstarszych czeskich zamków oraz techniczną ciekawostkę, ręcznie wykute w skałach tunele, które w XVI w. miały dostarczać wodę do sztucznego zbiornika na rzece Ploučnice. Tam też zakończymy naszą wędrówkę i udamy się autokarem w drogę powrotną do Katowic.

Atrakcje na trasie: Juliina vyhlídka – miejsce widokowe w rezerwacie Vranovské skály.
Przebieg trasy: Mimoň – Vranovské skály – Ralsko (696 m) – Noviny pod Ralskem
Długość trasy – 10 km,
Przewyższenie – 400 m
Czas przejścia około 3,5 godz.
Około godz. 20:00-21:00 przyjazd do Katowic.

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Poniżej znajduje się formularz rezerwacji wycieczki. Podana jest dostępność wycieczki, jej cena wraz z ewentualnym kodem promocyjnym. Znajdują się tam także szczegóły techniczne dotyczące wycieczki (miejsce wsiadania, dane osobowe ew. dane do faktury, warunki ubezpieczeni. Formularz rezerwacyjny jest zgodny z RODO i polityką prywatności Górnośląskiego Oddziału PTTK w Katowicach.).

Serdecznie zapraszamy do rezerwacji wycieczki!