WycieczkiWycieczki jednodniowe

Beskid Mały: Bukowski Groń – Przełęcz Isepnicka – Kiczera – Żar 07.12.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Beskid Mały: Bukowski Groń – Przełęcz Isepnicka – Kiczera – Żar
Termin: 07 grudnia 2024 r. (sobota)
Wyjazd: Godz. 7:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 99,00 zł, Ulgowy – 94,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Zapraszamy na wspólną wędrówkę trasą, która łączy rzadko odwiedzane miejsca i po części względnie nowe szlaki w północnej części Beskidu Małego. Ozdobą naszej wycieczki będą liczne punkty widokowe, ciekawostki krajoznawcze i miłe dla oka krajobrazy na pozór łagodnych gór.

Nasze przejście rozpoczniemy w malowniczo położonej Porąbce, skąd udamy się w górę – na Bukowski Groń. Jego kulminację zdobi ciekawa przyrodniczo aleja limbowa. Odtąd przez dłuższy czas podążymy łagodnym, widokowym grzbietem przez Trzonkę, aż do pięknej kapliczki Matki Bożej Śnieżnej. W tym miejscu na pewien czas „porzucimy” znakowany szlak, by zejść do niezwykle zacisznej doliny Wielkiej Puszczy. To tutaj rozpocznie się nasze drugie kluczowe podejście – nowym, żółtym szlakiem udamy się na Przełęcz Isepnicką, a następnie na niezwykle widokową Kiczerę. Od tej pory pozostanie nam już tylko zejście do autokaru, lecz po drodze zatrzymamy się na dłużej na powszechnie znanej Górze Żar, by odpocząć i posilić się w tamtejszej restauracji. Naszą trasę pieszą zakończymy w Kozubniku – miejscowości, której dziś nowoczesne zabudowania skrywają ciekawe tajemnice minionych czasów.

Szczegółowy program wycieczki:

Trasa: Porąbka – Bukowski Groń – Trzonka – dolina Wielkiej Puszczy – Przełęcz Isepnicka – Kiczera – Góra Żar – Kozubnik
Długość trasy:
około 18 km
Przewyższenia: około 960 m
Czas przejścia: około 7 godzin bez wliczania postojów
Punkty GOT: 28 (BZ.03)

Powrót do Katowic około godziny 20:00.


Uwagi:
Trasa piesza stosunkowo trudna ze względu na warunki zimowe – wymaga dobrej kondycji oraz doświadczenia w turystyce górskiej! Możliwość oblodzenia szlaków! Po drodze dwa dłuższe podejścia. Wskazane są raczki, stuptuty, kije trekkingowe, termos z gorącą herbatą, latarka czołowa oraz ubranie „na cebulkę”. Możliwość zakupienia posiłku będzie dopiero na końcowym etapie wędrówki – należy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość prowiantu. Program wycieczki jest ramowy i może ulec zmianie. Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych, decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!