WycieczkiWycieczki jednodniowe

Pieniny Spiskie 20.07.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Pieniny Spiskie
Termin: 20 lipca 2024 r. (sobota)
Wyjazd: Godz. 6:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 130,00 zł, Ulgowy – 125,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Pieniny Spiskie to rzadziej odwiedzana część pasma Pienin. Przekonajmy się że niesłusznie, bo oferują więcej ciszy, nieco pewnej egzotyki, a przy dobrej pogodzie przepiękne widoki na Tatry, Gorce i inne góry. Dodatkowo można zdobyć Żar – najwyższy szczyt Pienin Spiskich.

PLANOWANA TRASA:

Łapsze Wyżne – Grandeus (795 m) – Dursztyn – przełom Piekiełko – Jurgowskie Stajnie – Żar (883 m) – polana Wapienne – przełęcz Przesła (675 m) – Barwinkowa Góra (725 m) – Cisówka (777 m) – polana Nad Taborem – Niedzica

Początek naszej wycieczki będzie miał miejsce we wsi Łapsze Wyżne, położonej na polskim Spiszu i na granicy Pienin i Magury Spiskiej. Spod pochodzącego z XVIII w. kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła ruszymy czerwonym szlakiem na Grandeus, a przy dobrej pogodzie z jego szczytu zobaczymy pierwszą tego dnia panoramę. Potem zejdziemy do Dursztyna i po okrążeniu od północy Gajnej Skały, przejdziemy przez przełom Piekiełko, który utworzył potok Przecznie. To miejsce bardzo rzadko odwiedzane przez turystów. W ten sposób dojdziemy do starych zabudowań gospodarczych nazywanych Jurgowskimi Stajniami.

Stamtąd będzie nas czekało bardzo strome, lecz niezbyt długie podejście na główny grzbiet Pienin Spiskich. Powędrujemy nim nieco i dotrzemy do jego kulminacji – liczącego 883 m n.p.m. Żaru. Stoi tam platforma widokowa dająca możliwość spojrzenia na Gorce i Jezioro Czorsztyńskie. Potem pójdziemy na rozległą polanę Wapienne – mogą tam na nas czekać kolejne piękne widoki na Tatry i Pieniny. Dalsza droga będzie nadal wiodła głównym grzbietem Pienin Spiskich przez Barwinkową Górę i Cisówkę (pewnie nie ominiemy szczytu), i w ten sposób wyjdziemy na polanę Nad Taborem, skąd zobaczymy ładny widok na Pieniny właściwe. Trzymajmy więc kciuki za dobrą widoczność. Wycieczkę pieszą zakończymy w Niedzicy.

Długość trasy: ok. 15 km
Czas przejścia bez postojów wynosi ok. 5 godz.
Punkty GOT: 20

Brak schronisk PTTK i punktów gastronomicznych na trasie. Czas na posiłek w Niedzicy, będzie uzależniony od czasu pokonania trasy. Zwiedzanie zamku w Niedzicy nie jest planowane.

Uwaga!
Wycieczka niezbyt trudna, choć ze stromymi, ale krótkimi podejściami na Grandeus i Żar oraz z przejściem poza szlakiem przez przełom Piekiełko (mogą być miejsca podmokłe). Wymagany jest ubiór odpowiedni do wycieczek górskich.

Ostateczny przebieg wycieczki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych i drogowych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!