WycieczkiWycieczki jednodniowe

Słowackie Tatry Wysokie: Krywań 22.06.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Słowackie Tatry Wysokie: Krywań (grupa 20 osób)
Termin: 22 czerwca 2024 r. (sobota)
Wyjazd: godz. 1:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 222,00 zł, Ulgowy – 217,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Szczegółowy program wycieczki:

Krywań o wysokości 2494 m to jeden z najpiękniejszych szczytów Tatr. Chociaż nie jest najwyższy w Tatrach Słowackich (za taki kiedyś uchodził) ma kształt charakterystyczny i bardzo śmiały. Krivaň jest też Narodową Górą Słowaków, znaną z roli jaką odegrała w kształtowaniu tożsamości narodowej.

Nasze wejście zaczynamy przy tzw. Drodze Wolności (Młodości) na parkingu niedaleko dawnej Važeckiej chaty (1180m), kierujemy się w kierunku Tri studnicky (1140m) – jest to miejsce, gdzie spotykają się Trzy źródła. Wybieramy szlak przez Przechyby i podchodzimy szlakiem zielonym zboczami Gronika (1576 m), obok zrekonstruowany bunkier partyzancki z II wojny światowej z tablicą pamiątkową. Następnie zakosami w kosodrzewinie pod Wyżnią Przechybę (1982 m) do Krywańskiego żlebu, przy widokach na południowe stoki Krywania i jego otoczenie. Teraz najbardziej wysokogórski odcinek trasy – podejście po głazach poprzez Mały Krywań (2334 m) i Daxnerową przełęcz.

Stąd po płytach na szczyt Krywania (2494 m), podpierając się o skały po piargach. Trudności wynagradza wspaniała panorama z wierzchołka, przy dobrej pogodzie jest i rozległa na około czyli zawiera 360°. Spojrzenie w stronę doliny Niewcyrka oraz na Grań Hrubego (2428 m), Gerlach (2655 m), Mięguszowieckie szczyty, Rysy (2503 m), Świnicę (2301 m) czy inne wierzchołki robią wrażenie. Zejście z Krywania do Krywańskiego źlebu, a stąd już dalej za znakami niebieskimi idziemy Szlakiem Staszica przez spłaszczony grzbiet i widokowy zwany Nad Pawłową w stronę Jamskiego stawu (1448 m). Następnie idziemy Tatrzańską magistralą do węzła szlaków i zaczynamy schodzić wzdłuż Złomiskowego potoku do Drogi Młodości niedaleko przystanku Biały Wag.

Przewyższenia: około 1400 m w górę, około 1330 m w dół
Czas przejścia: około 9 godzin bez postojów
Punkty GOT: 27

Powrót do Katowic około godziny 20:00.

Uwagi:
Trasa jest długa i wymagająca bardzo dobrej kondycji, a kije trekkingowe mogą się przydać. Program wycieczki jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i godzin otwarcia zwiedzanych obiektów. Ostateczną decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu.

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!