WycieczkiKorony GórWycieczki jednodniowe

Beskid Żywiecki: Babia Góra z Orawy 12.10.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Korona Gór Polski: Babia Góra z Orawy
Termin: 12 października 2024 r. (sobota)
Wyjazd: godz. 6:30 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 155,00 zł, Ulgowy – 150,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Cena nie obejmuje: wejścia na teren Babiogórskiego Parku Narodowego wymaga wykupienia biletu w cenie 8 zł (bilet normalny) lub 4 zł (bilet ulgowy). Bilety można kupić przez stronę internetową parku https://bgpn.gov.pl/wstep-do-parku lub w punkcie obsługi na przełęczy Krowiarki. By uniknąć kolejek zalecamy tę pierwszą możliwość.


Szczegółowy program wycieczki:

Królowa Beskidów kusi i zachęca do jej wszechstronnego poznania. Zapraszamy więc na wspólną wycieczkę pod hasłem Babia Góra z Orawy. Uwaga, będzie dłuuugie podejście.

Nasza planowana trasa: Zubrzyca Górna skansen – Rajsztag – Ścieżka Partyzancka – Pański Chodnik (ruiny schroniska BV) – Babia Góra (1725 m) – Przełęcz Brona – Markowe Szczawiny – Zawoja Markowa

Początek trasy będzie miał miejsce na Orawie, koło skansenu w Zubrzycy Górnej. Najpierw wyruszymy za znakami zielonego szlaku relacji Zubrzyca – Przełęcz Krowiarki, by po pokonaniu potoku Syhlec skręcić w leśną drogę zwaną Rajsztagiem. Idąc tą drogą miniemy leśniczówkę „Na Liniarce” i kilka polan, a następnie odbijemy na tzw. „Ścieżkę partyzancką”, która trawersuje podnóża Babiej Góry i łączy się ze szlakiem Sidzina – Jabłonka. Ponieważ dalsza droga będzie wiodła przez Babiogórski Park Narodowy, będziemy mogli poruszać się już tylko znakowanymi ścieżkami, ale by wejść na szczyt Babiej, na odcinku ok. 3,5 km pokonamy blisko 700 m różnicy poziomów. Pod koniec tego mozolnego podejścia zobaczymy m.in. miejsce po funkcjonującym tam przez kilkadziesiąt lat schronisku turystycznym Beskidenverein oraz (przy dobrej  pogodzie) wspaniałe widoki na Orawę i Tatry. Na szczycie Babiej Góry, po tradycyjnych pamiątkowych fotkach, zaczniemy zejście, wpierw po babiogórskim grzbiecie na przełęcz Brona, a potem po północnych stokach masywu do schroniska PTTK na Markowych Szczawinach. Ze schroniska, po należnym odpoczynku, pozostanie nam jeszcze zejście do Zawoi Markowej, gdzie zakończymy trasę pieszą.


Długość trasy:
ok. 18 km
Czas przejścia: około 6 i pół godziny bez postojów
Punkty GOT: 33
Suma podejść: 1160 m


Uwagi:

Trasa wycieczki jest trasą górską dość trudną technicznie i wymagającą dobrej kondycji fizycznej. Potrzebny jest ubiór odpowiedni do wędrówki terenie górskim, prosimy też o zabranie latarek. Po drodze schronisko PTTK na Markowych Szczawinach. W programie wycieczki nie ma zwiedzania skansenu w Zubrzycy Górnej. Program wycieczki jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych. Ostateczną decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu.

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!