WycieczkiWycieczki jednodniowe

Beskid Żywiecki: Wielka Rycerzowa 21.12.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Beskid Żywiecki: Wielka Rycerzowa
Termin: 21 grudnia 2024 r. (sobota)
Wyjazd: godz. 6:30 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 99,00 zł, Ulgowy – 94,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)


Szczegółowy program wycieczki:

Tuż przed świętami proponujemy krótką wycieczkę na Wielką Rycerzową – jeden z ciekawszych szczytów tzw. worka raczańskiego.

Planowana trasa: Soblówka – przełęcz Przysłop – Wielka Rycerzowa (1225 m) – schronisko PTTK na Rycerzowej – Przełęcz Halna – Mała Rycerzowa (1207 m) – Wiertalówka (1063 m) – przełęcz Kotarz – Soblówka

Nasza wycieczka będzie miała postać pętli, rozpoczniemy ją i zakończymy w Soblówcwe – starej wsi założonej przez osadników wołoskich w XVII w. Najpierw pójdziemy doliną potoku Cicha na przełęcz Przysłop, zwaną też Przełęczą pod Świtkową. Stamtąd rozpoczniemy dość strome podejście na Wielką Rycerzową. Po zwyczajowej fotce na szczycie, zejdziemy nieco niżej na górną część podszczytowej polany, by zobaczyć (trzymajmy kciuki za dobrą pogodę) widok na Beskid Żywiecki i Małą Fatrę. Potem zejdziemy do pobliskiego schroniska PTTK na posiłek. Po odpoczynku dalsza droga będzie wiodła na nieodległą Przełęcz Halną, by spojrzeć tym razem w stronę Wielkiej Raczy, a potem przez Małą Rycerzową i Wiertalówkę dotrzemy do przełęczy Kotarz, by z niej zejść z powrotem do Soblówki.


Długość trasy:
około 14 km
Czas przejścia: około 5 godzin bez postojów, w warunkach bezśnieżnych
Punkty GOT: 21
Suma podejść: 650 m


Uwagi:
Wycieczka średnio trudna, ale z długim i stromym podejściem na Wielką Rycerzową, pokrywa śnieżna może zwiększyć trudności techniczne. Ze względu na  krótki dzień, prosimy o zabranie elementów odblaskowych i latarek. Po drodze schronisko PTTK na Rycerzowej. Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!