WycieczkiWycieczki jednodniowe

Bodzentyn – Święty Krzyż – Opatów 28.04.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Bodzentyn – Święty Krzyż – Opatów
Termin: 28 kwietnia 2024 r. (niedziela)
Wyjazd: godz. 6:30 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 142,00 zł, Ulgowy – 137,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Cena wycieczki nie obejmuje: biletów wstępów i przewodników miejscowych, ok. 70 zł.

Szczegółowy program wycieczki:

Góry Świętokrzyskie – nazwa związana z klasztorem pobenedyktyńskim na Łysej Górze. Tereny bogate w złoża marmuru, dolomitu, krzemionki. Piękne bory jodłowe, bukowe zamieszkują dziki, borsuki, jelenie, lisy, ponad 200 gatunków ptaków. W 1950 r. Utworzono Świętokrzyski Park Narodowy.

Święty Krzyż – na Łysej Górze w miejscu dawnego kultu pogańskiego wybudowano zespół klasztorny Benedyktynów w 1006 r. Od średniowiecza było to miejsce związane z przechowywaniem relikwii Świętego Krzyża. Od 1936 r. gospodarzami klasztoru jest Zakon Misjonarzy Oblatów NMP. W części poklasztornych budynków mieści się Muzeum Przyrodnicze.

Święta Katarzyna – mała miejscowość u stóp Łysicy. Pierwszymi mieszkańcami byli pustelnicy, potem zakonnicy. W 1815 r. gospodarzami klasztoru były siostry Bernardynki. Niedaleko klasztoru znajduje się Muzeum Minerałów i Skamieniałości – można tu zobaczyć największy w Polsce kryształ kwarcu.

Opatów – początki osadnictwa X-XI w. gród o nazwie Żmigród. W średniowieczu otoczone murami. Była tu komandoria Templariuszy. Pozostałością ich klasztoru jest romańska kolegiata św. Marcina z XII w. W XVI w. dobra kupił wielki kanclerz Krzysztof Szydłowiecki. Zasłynęło z wyrobów z krzemionki.

W czasie wycieczki odwiedzimy:

Święta Katarzyna – Muzeum Minerałów i Skamieniałości
Święty Krzyż – Klasztor Benedyktynów, Muzeum Przyrodnicze i Gołoborze
Bodzentyn – ruiny zamku
Opatów – Kolegiata, Podziemna Trasa Turystyczna w rynku.

Uwagi:
Program wycieczki jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i godzin otwarcia zwiedzanych obiektów. Ostateczną decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!