WycieczkiWycieczki jednodniowe

Słowacja: Głównym Grzbietem Małej Fatry – Wielki Rozsutec i Mały Rozsutec 28.09.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Słowacja – Główny Grzbiet Małej Fatry: Wielki Rozsutec i Mały Rozsutec
Termin: 28 września 2024 r. (sobota)
Wyjazd: Godz. 6:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 145,00 zł, Ulgowy – 140,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Kod QR do trasy wycieczki: mapy.cz

Zapraszamy na wycieczkę na Veľký Rozsutec (1606 m), charakterystyczny i jeden z wyższych szczytów Małej Fatry.

To dziewiąta, ostatnia wycieczka z cyklu wypraw pod nazwą „Głównym Grzbietem Małej Fatry”, którego celem jest przejście całego grzbietu i zdobycie odznaki.

Mała Fatra jest czwartą co do wysokości częścią Karpat Zachodnich (po Tatrach, Niżnych Tatrach oraz Beskidzie Żywieckim). Całość pasma ma kształt nieregularnej elipsy skierowanej z północnego zachodu na południowy wschód, jego długość wynosi 52 km, a maksymalna szerokość – 17 km.

Wędrówkę rozpoczniemy w Párnicy i szlakiem zielonym pokonując ponad 700 m przewyższenia dojdziemy na przełęcz Medziholie. Stamtąd już szlakiem czerwonym ostre podejście na Veľký Rozsutec. Ze szczytu przy dobrej pogodzie fantastyczna, rozległa i dookólna panorama. Zejście z wierzchołka na przełęcz Medzirozsutce, wejście na kolejną przełęcz Zákres, z której szlakiem zielonym dojdziemy na Malý Rozsutec. Wędrówkę zakończymy w miejscowości Zázrivá, gdzie będzie czekał na nas autokar.


Szczegółowy program wycieczki:

Przebieg trasy: Párnica – Sedlo Medziholie – Veľký Rozsutec – Sedlo Medzirozsutce – Sedlo Zákres – Malý Rozsutec – Sedlo Zákres – Zázrivá
Długość trasy: około 16,9 km
Suma podejść: 1402 m w górę, 1253 m w dół
Czas przejścia: 7 godzin bez wliczania postojów
Punkty GOT: 31
Grupa górska GOT: Słowacja

Powrót do Katowic około godziny 22:00.

Uwagi:
W wielu miejscach na trasie wędrówki łańcuchy! Brak schroniska na trasie. Prosimy o zabranie prowiantu i odpowiedniej ilości napojów. Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!