WycieczkiWycieczki jednodnioweWycieczki nie tylko dla seniorów

U podnóża Tatr: Gubałówka 02.10.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Gubałówka
Termin: 02 października 2024 r. (środa)
Wyjazd: godz. 7:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 135,00 zł, Ulgowy – 130,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)


Szczegółowy program wycieczki:

Proponujemy wspólne piesze przejście wzniesień należących do Pasma Spisko-Gubałowskiego lub jak kto woli Pogórza Przedtatrzańskiego. Wysokości szczytów będą przekraczać 1000 m n.p.m., a przy ładnej pogodzie widoki na Tatry i Podhale będą przepiękne.

Planowana trasa: Suche Trebunie – Rafaczówki – Gubałówka (1129 m) – Butorowy Wierch (1160 m) – Palenica Kościeliska (ok. 1170 m) – Mietłówka (1110 m) – Płazówka – Witów

Zaczniemy naszą wycieczkę pieszą z przysiółka Trebunie we wsi  Suche.  Krótkim, ale stromym podejściem osiągniemy grzbiet schodzący z Gubałówki. Idąc nim będziemy stopniowo zdobywali wysokość i mieli możliwość spoglądania na Tatry. Na kulminacji Gubałówki zrobimy krótki postój i po zakupie pamiątek ruszymy w dalszą drogę, by opuścić to gwarne miejsce. Tuż za skrzyżowaniem na Pałkówce wejdziemy na leśną drogę i odtąd spotkanie innych turystów będzie już mało prawdopodobne. Przez Butorowy Wierch i zalesione zbocza Palenicy Kościeliskiej przejdziemy na rozległe pola Mietłówki. Jeśli pogoda dopisze, będziemy mogli podziwiać stamtąd Tatry Zachodnie, z charakterystycznym Kominiarskim Wierchem. Wkrótce potem zejdziemy dość stromą drogą do Płazówki, gdzie zatrzymamy się chwilę przy kaplicy pw. św. Anny. To ciekawy przykład drewnianego budownictwa sakralnego, w którym splatają się różne style architektoniczne. Z Płazówki pozostanie nam jeszcze przejście wzdłuż Czarnego Dunajca do Witowa, gdzie powinniśmy mieć jeszcze czas na posiłek.


Długość trasy:
ok. 17 km
Czas przejścia: około 5 i pół godziny bez postojów
Punkty GOT: 21
Suma podejść: 430 m


Uwagi:
Wycieczka niezbyt trudna, z krótkim i stromym podejściem na Rafaczówki i dłuższym stromym zejściem na Płazówki. Ze względu na  krótki dzień, prosimy o zabranie elementów odblaskowych i latarek. Po drodze brak schronisk, punkty gastronomiczne na Gubałówce i w miarę wolnego czasu możliwość zakupu posiłku w Witowie. Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!