WycieczkiWycieczki jednodniowe

Zalipie i Dąbrowa Tarnowska 11.08.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Zalipie i Dąbrowa Tarnowska
Termin: 11 sierpnia 2024 r. (niedziela)
Wyjazd: godz. 7:00 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 125,00 zł, Ulgowy – 120,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Zalipie koło Tarnowa jest jedną z najsłynniejszych wsi w Polsce. Niewielką miejscowość rozsławiły malowane domy, które można podziwiać w czasie spaceru po miejscowości. Tradycja ozdabiania domów narodziła się tu już w XIX wieku, jednak dopiero w czasach Felicji Curyłowej (1903-1974) malowane domy z Zalipia zyskały sławę. Tradycja ta ma się doskonale i w XXI wieku. W miejscowości tej wciąż organizowane są konkursy na najpiękniejszy dom, kwiatowe dekoracje pojawiają się m.in. na ścianach kościoła parafialnego i budynku Straży Pożarnej, a w Domu Malarek sztuka malowania kwiatów przekazywana jest kolejnym pokoleniom.

W Zalipiu zobaczymy m.in. Zagrodę Felicji Curyłowej i Dom Malarek.

Dąbrowa Tarnowska jest dość kameralnym miastem o historii sięgającej XIV wieku. W czasach Ligęzów miejscowość była ważnym ośrodkiem rzemieślniczym i handlowym, na którego terenie spotykali się ze sobą Polacy i Żydzi. Dziś o czasach świetności miasta przypominają cenne zabytki – drewniany kościół Wszystkich Świętych oraz synagogę (obecnie Ośrodek Spotkania Kultur) – które zobaczymy w czasie naszej wycieczki.


Uwagi:
Cena nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów – koszt około 50 zł. Ostateczny przebieg wycieczki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych i godzin otwarcia zwiedzanych obiektów. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!