WycieczkiWycieczki jednodniowe

Pieniny Czorsztyńskie 23.11.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Pieniny Czorsztyńskie
Termin: 23 listopada 2024 r. (sobota)
Wyjazd: Godz. 6:30 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 130,00 zł, Ulgowy – 125,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Szczegółowy program wycieczki:

Pieniny są piękne o każdej porze roku i przy każdej pogodzie. Złóżmy razem listopadową wizytę w tym urokliwym paśmie górskim.

Planowana  trasa: przełęcz Snozka – Czorsztyn – Majerz – przełęcz Osice  – Macelak – przełęcz Trzy Kopce – Czoło – Przełęcz Szopka – Wąwóz Szopczański – Sromowce Niżne

Przełęcz Snozka, z której rozpoczniemy naszą wycieczkę, to miejsce z dość rozległym widokiem na Pieniny, Spisz i Podhale, więc przy dobrej pogodzie już w momencie startu będziemy mieli przed sobą ładną panoramę. A jeśli pogoda będzie łaskawa, zrobimy także krótką wycieczkę na pobliski Wdżar, żeby poza rozszerzeniem panoramy przyjrzeć się także tajemniczym andezytom – skałom, które tam występują.

Potem podejdziemy w pobliże ruin zamku w Czorsztynie, a następnie – już za wsią – przejdziemy przez rozległą i widokową polanę Majerz, by jakiś czas potem stanąć na przełęczy Osice.

Za przełęczą wejdziemy w las i niebawem zaczniemy zdobywanie Koziej Góry. Będzie trochę stromego lecz krótkiego podejścia. Potem czekać nas będzie marsz przez południowe stoki Macelaka na przełęcz Trzy Kopce – na tym odcinku nie będzie trudnych podejść. Kolejny odcinek pokonamy przez pienińskie lasy, wchodząc na wzniesienie o nazwie Czoło i schodząc z niego na przełęcz Szopka, zwaną też Przełęczą Chwała Bogu. Po krótkim odpoczynku zejdziemy przez urokliwy Wąwóz Szopczański do schroniska PTTK „Trzy Korony”, gdzie pewnie zatrzymamy się na chwilę. Potem czekać nas będzie jeszcze przejście przez wieś na parking, gdzie wsiądziemy do autokaru kończąc w ten sposób wycieczkę pieszą.

Długość: około 15 kilometrów
Czas przejścia: około 5 godzin bez postojów
Punkty GOT: 16

Uwagi:
Trasa niezbyt trudna, jednak z krótkim lecz uciążliwym podejściem na Kozią Górę i stromym zejściem przez Wąwóz Szopczański. Prosimy o zabranie elementów odblaskowych, latarek i ubioru do jesiennej wędrówki oraz, ze względu na bliskość granicy państwa, dowodów osobistych. Schronisko PTTK dopiero pod koniec trasy w Sromowcach Niżnych. Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!