HARMONOGRAM LATO 2025Wycieczki jednodnioweWycieczki

Magura Spiska – Kuraszowski Wierch i Przełęcz nad Łapszanką 03.08.2025 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Magura Spiska – Kuraszowski Wierch i Przełęcz nad Łapszanką
Termin: 03 sierpnia 2025 r. (niedziela)
Wyjazd: Godz. 06:30 Katowice, Międzynarodowy Dworzec Autobusowy, ul.Sądowa 5

Cena: Normalny – 155,00 zł, Ulgowy – 150,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)

Magura Spiska leży nieco na uboczu utartych szlaków turystycznych, a przecież ta grupa górska oferuje niezbyt trudne trasy, piękne widoki i szczyty o wysokości przekraczającej 1000 m n.p.m. Zapraszamy więc do zdobycia Kuraszowskiego i Dudasowskiego Wierchu, zupełnie niesłusznie pominiętych na liście KGP.

Planowana trasa: Łapsze Wyżne  – Gacków Wierch (896 m) – Kuraszowski Wierch (1038 m) – Dudasowski Wierch (1038 m) – Przełęcz nad Łapszanką  – Piłatówka (1004 m) – Pawlików Wierch (1016 m) – Trybsz

Zaczniemy wycieczkę w Łapszach Wyżnich, starej spiskiej wsi z murowanym kościołem pw. Św.Apostołów Piotra i Pawła. Omijając szlaki turystyczne pójdziemy przez zbocza Koziego Grzbietu na Gacków Wierch. Stamtąd rozpoczniemy podejście na dwa najwyższe szczyty tej grupy górskiej: Kuraszowski Wierch i Dudasowski Wierch, każdy „wyceniany” na 1038 m n.p.m. Schodząc z Dudasowskiego Wierchu dotrzemy do żółtego szlaku i trawersując podszczytowe partie Holowca (1035 m), znajdziemy się na Przełęczy nad Łapszanką przy charakterystycznej kapliczce. To miejsce słynie z przepięknych widoków na Tatry, zwłaszcza Tatry Bielskie, więc bardzo ważna będzie dla nas ładna pogoda. Po odpoczynku i zapewne serii zdjęć, pójdziemy (tym razem niebieskim szlakiem) przez bezleśny szczyt Piłatówki w kierunku Pawlików Wierchu. Jeśli wystarczy czasu i sił zdobędziemy (bez szlaku) wierzchołek i tej góry. Dalsza droga będzie wiodła grzbietem łagodnie opadającym w dolinę Trybskiej Rzeki. Po kilku kilometrach marszu dotrzemy do Trybsza, gdzie przy XVI-wiecznym drewnianym kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej zakończymy wycieczkę pieszą.

Długość trasy: około 18 km
Czas przejścia: około 6 godziny bez wliczania postojów
Punkty GOT: 21


Uwagi:
Trasa niezbyt trudna, ale po opadach dość błotnista. Znaczna część wędrówki odbędzie się poza znakowanymi szlakami turystycznymi. Na trasie brak schronisk i punktów gastronomicznych. Zwiedzania wymienionych wyżej kościołów nie ma w planie wycieczki. Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych. Decyzje o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!