WycieczkiWycieczki jednodniowe

Pogórze Rożnowskie: Szpilówka 29.09.2024 r.

Organizator: Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach
Miejsce: Szpilówka
Termin: 29 września 2024 r. (niedziela)
Wyjazd: godz. 6:30 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

Cena: Normalny – 130,00 zł, Ulgowy – 125,00 zł (dla członków PTTK z opłaconą składką)


Szczegółowy program wycieczki:

Szpilówka, która mierzy sobie 516 m n.p.m., jest jednym z wyższych wzniesień naszych karpackich pogórzy. Jej usytuowanie, wysokość i wreszcie wieża widokowa na szczycie sprawiają, że jest to interesujący cel wycieczek turystycznych. Dodatkowymi atrakcjami  będą: urozmaicony teren, spore deniwelacje oraz rynki w Czchowie i w Lipnicy Murowanej.

Planowana  trasa: Czchów – Machulec  – Bukowiec – Szpilówka – Dolina Piekarskiego Potoku – Lipnica Murowana

Zaczniemy naszą wycieczkę w Czchowie krótkim ale stromym podejściem na wzgórze, na którym stoi pochodząca z XIII w. baszta strażnicza i towarzyszące jej zrekonstruowane fragmenty dawnego zamku. Ze wzgórza zamkowego przejdziemy obok pochodzącego z połowy XIV w. kamiennego kościoła pw. Narodzenia NMP na czchowski rynek. Tu odszukamy znaki szlaku zielonego, za którymi będziemy podążać dalej przez pola otaczające miasteczko. Po pewnym czasie wejdziemy do lasu i zaczniemy dość strome podejście  na Machulec (483 m), a po jego zdobyciu będziemy dalej poruszali się leśnymi drogami wzdłuż jednego z pogórzańskich grzbietów. Wkrótce będzie nas czekało kolejne, także strome podejście, tym razem na Bukowiec (494 m), zwany też Górą św. Urbana. Ten  święty miał w okolicy swoją pustelnię i jeśli czas pozwoli, przejdziemy do kapliczki, która stoi w jej miejscu. Kolejne podejście będzie oznaczało zdobywanie Szpilówki. Na jej szczycie stoi wieża widokowa, więc przy dobrej pogodzie zobaczymy rozległy widok. Na Szpilówce będziemy mieli także trochę dłuższy odpoczynek. Potem przez Piekarską Górę (505 m) zejdziemy w dolinę Piekarskiego Potoku, którą dotrzemy do Lipnicy Murowanej. Tam zakończymy wycieczkę pieszą.


Długość trasy:
ok. 18 km
Czas przejścia: około 6 godzin bez postojów
Punkty GOT: 23
Suma podejść: 630 m


Uwagi:
Trasa wycieczki jest trasą pieszą i górską o średnich trudnościach, jednak z kilkoma krótkimi, ale stromymi podejściami i dość stromym zejściem do  Lipnicy. Prosimy o ubiór odpowiedni do wędrówki terenie górskim oraz o zabranie elementów odblaskowych i latarek. Po drodze brak schronisk i punktów gastronomicznych. Możliwość zakupu posiłku będzie dopiero w Lipnicy Murowanej pod warunkiem rezerwy wolnego czasu. W programie wycieczki nie ma zwiedzania obiektów w Czchowie i Lipnicy Murowanej. Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych. Decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Informacje dotyczące wycieczek i imprez turystycznych zamieszczone na tej stronie stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Serdecznie zapraszamy!